Közelgő események
-
5
Június
Intézeti Szeminárium
Dátum:2023. Június 5. 15:00
Prof. Hubert Perrot (CNRS-Sorbonne, France)
New Tools for the Investigation of the Electrode Electrolyte Interface in the Domain of Electrochemical Energy Storage Devices
2023. június 5., 15:00-16:00, 0.81
Our increasing dependence on batteries/supercapacitors brings the obligation to make progress in their quality and lifetime without any compromise of reliability and safety. A common challenge, essentially in all existing and future battery/supercapacitor chemistries, is to understanding, to predict, and to control the electrode/electrolyte interfaces. This last decade, we have witnessed the initiation and implementation of powerful techniques run operando (in liquid and under polarization) as baseline diagnostic tools. As an operando coupled electrochemical and piezoelectric probe, electrochemical quartz-crystal microbalance (EQCM) has attracted attention, offering valuable insights into the interfaces of the energy storage devices. We have demonstrated that such an implementation could be very successful, providing that we define the right conditions to deposit exploitable films and design suitable EQCM hardware.
-
1
Június
ALKÍMIA MA - Időutazás kémiai tárlatvezetéssel
Dátum:2023. Június 1. 17:00
Alkímia Ma 2023. június 1. csütörtök 17 óra, Élőben és Online is
ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvös Terem
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A
Online: http://galileowebcast.hu
Róka András: Időutazás kémiai tárlatvezetéssel
Az „időutazás” prezentáció és zenei betétek segítségével pillanatképeket mutat be az anyag fejlődéstörténetéről a kezdetektől napjainkig. Az előadás három részre bontható. Az elsőben, kísérletekkel, a legfontosabb állomásokat villantjuk fel az Ősrobbanástól, a Föld kialakulásán keresztül az élet megjelenéséig. A második rész az idegrendszer, az agy, az értelem fejlődésén keresztül a megismerés történetét és annak következményeit érzékelteti. Az emberek egymáshoz és a környezethez fűződő viszonya hogyan változtatta meg Földünk szféráit. Az előadás harmadik része kísérletekkel bizonyítja be, hogy a kémia nemcsak tantárgy, tudomány, hanem színház, az elektronok színháza.
(Az előadó Róka András, az ELTE Kémiai Intézetének docense, a látványos kémiai előadások mestere)
Kísérleti rész:
Az előadással összevontan.
-
24
Május
Intézeti Szeminárium
Dátum:2023. Május 24. 15:00
Dr. Izsák Róbert (Riverlane Ltd., Cambridge, UK)
Electron Correlation: What It Is and Why It Is Important
2023. május 24., 15:00-16:00, 062Electron correlation is the central notion of quantum chemistry. How to define it and how to measure its strength is nevertheless not trivial, and slightly different notions are in use in wavefunction theory, density functional theory and quantum information theory. Nevertheless, symmetry properties and orbital transformations affect all these fields. In my talk, I will try to summarize the state of the literature on the subject and also provide some insight via a simple model system regarding multireference character, one of the proposed indicators of correlation strength and hence of relevance to both classical and quantum computing. Most of the topics to be discussed are published recently [1] in JCTC.
[1] https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jctc.3c00122
-
18
Május
ALKÍMIA MA - Gigawattos, környezetbarát atomreaktorok a láthatáron - csak győzzük kivárni!
Dátum:2023. Május 18. 17:00
Alkímia Ma 2023. május 18.
csütörtök 17 óra, Élőben és Online is
ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvös Terem
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A
Online: http://galileowebcast.hu
Homonnay Zoltán: Gigawattos, környezetbarát atomreaktorok a láthatáron - csak győzzük kivárni!
A fúziós energiatermelés megvalósításán dolgozó kutatókat szívesen bosszantják azzal, hogy már 70 évvel ezelőtt is azt mondták, hogy 30 év múlva lesz működő fúziós atomreaktor. Ez az idő még ma sem tűnik rövidebbnek. Az előadó megmutatja a nehézségek forrását, hogy miért is halad olyan lassan a fejlesztés, hogy az már rég nem a fizikán, hanem inkább a pénzen múlik. Közérthető módon ismerteti a működés alapjait, és összehasonlítja a fúziós és a maghasadásos (jelenlegi) reaktorok működését, azok előnyeit és kockázatát.
(Az előadó Homonnay Zoltán magkémikus, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára)
Kísérleti rész: Gonda Zsombor
Reaktorokról máské(p)p.
(A kísérletező vegyész, az ELTE Kémiai Intézet kutatócsoporti munkatársa)
-
11
Május
Tudományos és Beszámoló Nap 2023. május 11-12.
Dátum:2023. Május 11. 8:30