Az (M-ERA.Net) – az európai anyagtudományi alap- és alkalmazott kutatások támogatását biztosító konzorcium – honlapja sikertörténet rovatában ír a COR_ID projekt legújabb eredményeiről.
Egy – a szlovén, francia és magyar egyetemi kutatókból és a Talum d.d. (Kidričevo, Slovenia) aluminium kombinát mérnökeiből álló– csapat új megoldásokat keres aluminium és aluminium-ötvözetek korrózióvédelmére. Ez a célkitűzés rendkívül időszerű, hiszen az egyik leghatékonyabb védőbevonat kialakítására szolgáló ún. ”kromátos kezelés” alkalmazása környezetvédelmi okokból már nem tartható fenn sokáig.
A sikertörténet alapja az, hogy a fém-levegő-víz rendszer leírására alkalmas komputeres modellezések (Párizs), gyors elektrókémiai polarizációs mérések (Ljubljana) és a fluoros technológia alapján (Budapest) olyan új víztaszító kompozit polimer bevonatokat fejlesszünk ki, melyekben fluoros korrózió inhibitor molekulák is rögzíthetőek legyenek. Ez a „többskálájú” (multiscale) optimalizációs stratégiát alkalmazó kutatás és fejlesztés az elméleti és gyakorlati ismeretek szinergikus felhasználására épülő az M-ERA.Net ún. Integrated Computational Materials Engineering (ICME) megközelítést alkalmazza.
A COR_ID projekt egyik meghatározó résztvevője az ELTE TTK Kémiai Intézetében működő Szerves Fluorvegyületek Laboratóriuma, mint ahogy erről az ELTE honlapja korábban hírt adott. A magyar résztvevő közreműködők: Rábai József e.t., Szabó Dénes e.d., Nemes Anikó e.a. és Menczinger Bálint doktori iskolai hallgató. Az itt folyó (M.ERA-Net COR_ID) kutatásokat az NKFIH az NN117633 számú „Korrózióálló bevonatok tervezése különböző alkalmazások céljából” című projekt keretében támogatja.