Kiváló Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák Intézetünkben
Lezárult a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra 2023-2024 felmérés értékelése: "Összesen 111 minősített kutatási infrastruktúra működik Magyarországon. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2024. január 5-én azzal a céllal indította el a ’Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák 2023-2024’ című kérdőíves felmérést, hogy azonosítsa azokat a kiemelt jelentőségű hazai kutatási infrastruktúrákat (KI), amelyek nem kerültek a legkiválóbbak közé a 2021-es felmérés során."
Az Űrkémiai Kutatóhálózat célja a világűrben lejátszódó kémiai folyamatok laboratóriumi modellezése. A hálózat közös kutatási projektek keretében hozzáférhető fő berendezései az ICA, az AQUILA , a FROST (HUN-REN ATOMKI) és a VIZSLA (ELTE TTK), amelyek asztrofizikai analóg jegekben (T > 3 K) és gázmintákban sugárzásokkal, valamint atom- és ionbombázással kiváltott fizikai és kémiai változások követését teszik lehetővé. Segítségükkel mind a világűrben természetes módon lejátszódó folyamatok, mind az űrbeli tevékenységek tervezéshez szükséges feltételek vizsgálhatók. Nemzetközi együttműködésben – pl. a Horizon 2020 Europlanet 2024 RI projekt keretében – végzett kutatásaik átfogják a kémiai elemek keletkezésétől, a csillagközi anyagban zajló molekulaszintézisen át az élethez szükséges szerves molekulákat felépítő folyamatok vizsgálatát. A gyorsan fejlődő hálózat célzott programokat indít űrügynökségek misszióinak támogatására, pl. a Jupiter jeges holdjain zajló folyamatok vizsgálatával.
Az ELTE TTK Kémiai Intézete Digitális Kémiai Központját "Ígéretesen fejlődő kutatási infrastruktúra" elismeréssel tüntették ki. Ez magában foglalja az elméleti kémiai kutatócsoportok jelenlegi infrastruktúráját, valamint az építés alatt álló SuperSmartLab létesítményt.
A Digitális Kémia Központ célja az atomi-molekuláris anyag tulajdonságainak és átalakulásainak térben és időben lehető legszélesebb skálán történő modellezése és irányítása, ehhez szoftveres infrastruktúra fejlesztése és optimalizálása modern digitális számítástechnikai eszközök és gépi tanulási módszerek használatával. Ezáltal ismereteket szerzünk makromolekulák elektronvezetéséről, az atommagszerkezet elektronfelhőre gyakorolt hatásáról, ultragyors kémiai folyamatokról, ultrapontos mérések kvantitatív analíziséről, egyetlen molekula precíziós vizsgálatáról, véges hőmérsékletű molekulahalmazok szimulációjáról, ultrahideg reakciókról, többezer reakciólépéses folyamatokról, kémiai folyamatok lézerfénnyel, illetve digitálisan visszacsatolt vezérléssel történő irányításáról. Mivel e jelenségek digitális kémiai kezelése elengedhetetlen a jelen és jövő molekuláris alapú tudományos-technológiai fejlődéséhez, az egyetemi tananyag szerves részét képezik az ELTÉ-n, SuperSmartLab integrációval.
2021-ben már kiváló minősítést szerzett a HUN-REN-ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoport, Szerkezeti kémiai és Biológiai Laboratórium infrestruktúrája.