Tanszékek

Tanszékek

Analitikai Kémiai Tanszék

 

tanszékvezető: Dr. Mihucz Viktor Gábor egyetemi docens, MTA doktora
cím: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A., 3. emelet 361.
honlap: https://analitika.elte.hu/

Tudományterület leírása

Az analitikai kémia az anyagok minőségi és mennyiségi elemzésének módszereit, az elemzés általános lépéseit és szempontjait, a módszerek alkalmazási lehetőségeit, valamint az elemzési eredmények értékelésének és megbízhatóságának kérdéseit foglalja magában. Elemzéseket végeznek a természet és a környezet leírásához, a technológiai folyamatok követéséhez, ipari termékek – köztük élelmiszerek, gyógyszerek – minőségének ellenőrzésére, illetve egészségügyi céllal. Az elemzések közvetlen eredményei a vizsgálati anyag összetételéről, szerkezetéről, tulajdonságairól adnak felvilágosítást. Az analitikus feladatai közé nemcsak a minták előkészítése és a mérések elvégzése tartozik, hanem értelmeznie is kell a kapott eredményeket, következtetéseket kell levonnia a felhasználó számára (pl., hogy megfelelő-e az ivóvíz minősége, alkalmas-e a nyersanyag a feldolgozásra, biztonságos-e az élelmiszer). Ehhez viszont meg kell értenie a felhasználó kérését, olyan módon kell jegyzőkönyvben rögzítenie a mérési eredményeket, hogy a felhasználó azt egyértelműen megértse, illetve bizonylatolt anyagokon vagy alternatív méréstechnikák bevonásával is elvégezve a javasolt mérési eljárást, bizonyítania is kell, hogy az általa szolgáltatott eredmény megbízható. A teljesség igénye nélkül felsorolásszerűen az intézetünkben folyó analitikai kémiai profilú kutatási területek a következők: atomspektrometria, elválasztástechnika, ionmobilitás tömegspektrometria, környezeti kémia és bioanalitika, magkémia, nemlineáris kémiai dinamika, szol-gél kutatások, levegőkémia. Mindezen kutatások jól illeszkednek az ENSZ által megfogalmazott fenntartható fejlődési célok eléréséhez:

Oktatás

A tanszék alapvető oktatási feladatai közé a Kémia BSc, a Vegyész MSc, az Anyagtudomány MSc, Biotechnológia MSc, és Kémiatanár MA, továbbá a Környezettan BSc, valamint a Környezettudomány MSc és Környezettanár MA képzésben résztvevő hallgatók elméleti és gyakorlati oktatása. A Tanszék 2020-ban csatlakozott a CHARM-EU Szövetség nemzetközi mesterképzésének Fenntartható élelmiszerellátó rendszerek szakirány oktatásába. Ezenfelül a Tanszékünk több évtizede a Semmelweis Egyetem gyógyszerész hallgatóinak Általános és szervetlen, valamint Analitikai Kémiai elméleti és gyakorlati ismereteket oktat. Tanszékünk koordinálja a Vegyész Analitikus specializációt a Kémia BSc- és az Analitikai Kémiai szakirányt a Vegyész Msc-képzésen. A Vegyész MSc-diplomát szerzett legkiválóbb hallgatók számára a Tanszék a Hevesy György Kémiai és a Környezettudományi Doktori Iskolában kínál lehetőséget a legmagasabb szintű szakmai ismeretek elsajátítására. A Tanszékünkön folyó oktatásba bekapcsolódnak analitikai műszereket forgalmazó és analitikai méréseket szolgáltató cégekkel (Beren Therapeutics Kft., Today Science Kft.), illetve egyéb kutatóintézetekkel és költségvetési szervekkel (pl. HUN-REN ATK, HUN-REN CSFK, NNGYK, NSZKK).


Tanszéki élet

Az Analitikai Kémiai Tanszék jogelődjét 1909-ben alapították Analitikai és Gyógyszerész Kémiai Intézet néven. A közel 120 év alatt számos hallgatóval és oktatóval büszkélkedhet a Tanszék. Jelenleg is számos BSc-, MSc- és PhD-hallgató dolgozik a Tanszék állandó munkatársai mellett rendkívül változatos kutatási témákon. Ez önmagában is garantálja a pezsgő és motiváló szellemi környezetet. A tanszéken gyakran megfordulnak vendégkutatók, illetve a tanszék munkatársai, diákjai gyakran vesznek rész külföldi kutatásokban, így a nemzetköziség mindennapjainkban is jelen van. Rendszerességgel szakmai előadással egybekötött tanszéki szemináriumokat tartunk, amelyek keretében számos közérdekű témát is megvitatunk. Bővebb információ a tanszéki honlapunkon (https://analitika.elte.hu/) található.

Karrierlehetőségek

Tanszékünkön diplomázott hallgatóink kutatói életpályára készülve a Hevesy György Kémia, illetve Környezettudományi Doktori Iskolákban (saját programunk is van mindkét doktori iskolában) folytathatják tovább tanulmányaikat. A PhD-fokozat megszerzése után egyetemi, ill. akadémiai kutatócsoportokhoz csatlakozhatnak itthon és külföldön egyaránt. Az Analitikai Kémiai Tanszéken olyan szakértőket képezünk, akik a kémia bármely területen elhelyezkedhetnek így pl. az alapkutatásban, az iparban (élelmiszeripar, gyógyszeripar, környezetvédelem stb.), a klinikumban (pl. kórházak, ellenőrző laboratóriumokban). Hallgatóink sikeresen helyt állnak hazai és külföldi munkahelyeken egyaránt.

Hogyan válhatok kutatóvá az Analitikai Kémiában?

Aki analitikus szeretne lenni, annak javasoljuk a Kémia alapszak elvégzését, és azon belül a Vegyész Analitikus specializációt, hogy minél átfogóbb képet nyerjen a tudományterületünkről. Ezt követően a Vegyész mesterképzésben az Analitikai Kémiai szakirány elvégzését javasoljuk, illetve azt, hogy az érdeklődők a Tanszéki kutatócsoport részeként kisebb irányított kutatást végezzenek, amellyel nagyobb elmélyedésre nyílik mód a szűkebb tudományterületen belül is. Végül a Hevesy György Kémia, illetve a Környezettudományi Doktori Iskola megfelelő programjához csatlakozva tudják kiteljesíteni képzésüket a doktori (PhD) cím megszerzésével. Azt javasoljuk, hogy előzetesen keresse meg e-mailben azt az oktatót, illetve kutatót, akinek a kutatási témája felkeltette érdeklődését. Ezzel kapcsolatban bővebb információt a tanszéki honlapon találnak az érdeklődők (https://analitika.elte.hu/).


Fizikai Kémiai Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Szalay Péter, egyetemi tanár

Honlap:

 


Szerves Kémiai Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Novák Zoltán, egyetemi tanár

Honlap: https://organic.chem.elte.hu/

 


Szervetlen Kémiai Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Szabados Ágnes, egyetemi egyetemi tanár

Honlap: