Vegyész mesterszak
Miért válasszam a vegyész mesterszakot?
Válj önálló munkára képes kutató-feljkesző vegyésszé! Állítsd össze a tantervedet a saját érdeklődésednek és céljaidnak megfelelően!
A vegyész mesterszak célja, hogy felkészítsen az önálló kutató-fejlesztő munkára. Képzésünk a kémiai és a vegyészmérnöki alapszakokon megszerzett tudásra épít, de minden olyan, legalább alapszakos végzettséggel rendelkező jelentkezhet, aki legalább 40 kredit természettudományos ismeretet és ezen belül legalább 20 kredit, a kémia alapszakhoz kapcsolható ismeretet szerzett. A jelentkezők angol és magyar nyelvű képzés közül választhatnak. A tanterv rugalmas, a szakmai törzsanyag mellett kötelezően választható és szabadon választható tárgyakból áll. A vegyész mestestaszkon belül speciális szakismeretek is megszerezhetők, ezek elsajátítását kiegészítő oklevéllel igazoljuk. Végzőseink könnyen találnak szakmai kihívást és anyagi elismerést jelentő állásokat Magyarországon és a nemzetközi munkaerőpiacon egyaránt. Mesterképzésünk célja az is, hogy minél több hallgatónk nyerhessen felvételt a doktori képzésre hazai és külföldi doktori iskolákba.
Szakfelelős: Dr. Mészáros Róbert, egyetemi tanár
Felvételi
Jelentkezés: A vegyész mesterszakra normál és keresztféléves képzésben is lehet jelentkezni, a Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatóban leírt módon.
Felvételi vizsga: A jelentkezőknek szóbeli vizsgát kell tennie. A felvételi vizsgán a személyes megjelenés kötelező. A felvételi vizsgán maximum 45 pont szerezhető az alábbiak szerint:
-
A vizsgáztató bizottság által megajánlott pontszám (max. 45 pont) és a szakmai kérdésekre adott pontszám (max. 12 pont) összege, de maximum 45 pont.
A megajánlott pontszám meghatározása: A vizsgáztató bizottság által megajánlott pontszám két részből tevődik össze. Az ELTE TTK Kémiai Intézete által szervezett EChem teszteken, vagy az ezzel egyenértékű írásbeli felmérésen elért eredmények alapján megajánlott pontszám (max 10 pont) és az oklevél minősítése alapján megajánlott pontszám (max. 35 pont).
EChem tesztek alapján megajánlott pontszám: Az EChem teszteket az ELTE Kémiai Intézete előzetesen szervezi szerves, szervetlen, analitikai és fizikai kémiából. A teszteken való részvételhez előzetes jelentkezés szükséges, de a jelentkezés elfogadása után, a teszteken minden az ELTE Vegyész Mesterszakra felvételiző hallgató részt vehet. A tesztek időpontját és a jelentkezés módját az ELTE Kémiai Intézete a honlapján hirdeti meg. A négy EChem tesztből a felvételizőnek azt a három tesztet kell teljesítenie, melyek szakterülete eltérő a diplomamunkájának szakterületétől. Az elért százalékos eredmények átlagát kerekítés nélkül számítjuk át pontokra, az alábbi táblázat szerint:
Átlageredmény
Pontszám
20% alatt
0 pont
20%-ot eléri, de kevesebb, mint 27%
1 pont
27%-ot eléri, de kevesebb, mint 34%
2 pont
34%-ot eléri, de kevesebb, mint 41%
3 pont
41%-ot eléri, de kevesebb, mint 48%
4 pont
48%-ot eléri, de kevesebb, mint 55%
5 pont
55%-ot eléri, de kevesebb, mint 62%
6 pont
62%-ot eléri, de kevesebb, mint 69%
7 pont
69%-ot eléri, de kevesebb, mint 76%
8 pont
76%-ot eléri, de kevesebb, mint 83%
9 pont
83%-tól
10 pont
Az oklevél minősítése alapján megajánlott pontszám: (Az oklevél minősítése ötfokozatú skálán) x 7.
Ha a felvételiző elfogadja a megajánlott pontszámot, akkor a vizsgáztató bizottság a diplomamunkájához kapcsolódó szakmai kérdéseket tesz fel és az ezekre adott válaszokat 0 és 12 pont között értékeli.
-
Amennyiben a Felvételiző nem fogadja el a Felvételi Bizottság által megajánlott pontszámot, a Bizottság az előzetesen megadott felvételi tételsor és a szakdolgozati téma alapján kérdéseket tesz fel, és a kapott válaszokat 0 és 45 pont között értékeli. A felvételi tételsor az alábbi címről tölthető le:
Felvételi témakörök: szerves kémia
Felvételi témakörök: szervetlen kémia
Felvételi témakörök: fizikai kémia
Felvételi témakörök: analitikai kémia
Tanterv
Specializációk
Anyagkutatás
Specializációfelelős: Dr. Varga Imre, egyetemi docens
Analitikai kémia
Specializációfelelős: Dr. Mihucz Viktor Gábor, egyetemi docens
Elméleti kémia és szerkezetvizsgáló módszerek
Specializációfelelős: Dr. Szabados Ágnes, egyetemi tanár
Szintetikus biomolekuláris és gyógyszerkémia
Specializációfelelős: Dr. Novák Zoltán, egyetemi tanár
Szakmai gyakorlat
Vegyész MSc szakos hallgatóként nyári szakmai gyakorlat keretében egy kutatóhelyen (külső kutatóintézetben, kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozásnál vagy egy intézeti kutatócsoportnál) szerezhetsz szakmai tapasztalatot. A szakmai gyakorlatról beszámolót kell készítened.
Gyakorlati hely kiválasztása
A számodra szimpatikus gyakorlati hellyel önállóan is felveheted a kapcsolatot. Nagyobb cégeknél (pl. gyógyszergyárak) ezt a tervezett gyakorlat időpontja előtt már hónapokkal korábban érdemes megtenni, mert a gyakorlati helyek betelhetnek, ezeket gyakran pályázat útján töltik be. Rendszerint a cégek HR osztálya foglalkozik a szakmai gyakorlati lehetőségek megszervezésével és meghirdetésével.
Ha még nincs konkrét elképzelésed, itt találsz néhány ötletet - ezek a vállalatok, intézetek az ELTE Kémiai Intézet partnerei, rendszeresen fogadnak szakmai gyakorlatra hallgatókat:
Richter Gedeon Nyrt.
EGIS Gyógyszergyár Zrt.
Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK)
Luminochem Kft.
Kapcsolat:
Dr. Novák Zoltán egyetemi tanár, tantárgyfelelős
ÅAU-ELTE Double degree program
Az ELTE Természettudományi Kar Kémiai Intézete és az Åbo Akademi Egyetem (ÅAU) a mesterképzéseik területén hallgatói csereprogramok fejlesztésére irányuló intézményi szintű együttműködési megállapodásban egyezett meg, melyet a két egyetem rektora aláírásával szentesít. Így az ÅAU és az ELTE 4 féléves (120 ECTS) kémiából és ipari kémiából álló kettős diploma mesterképzést indít el. Jelen programba beiratkozott hallgatók 2 féléves Erasmus+ hallgatói mobilitást vehetnek igénybe az ÅAU-n folytatandó tanulmányok végzésére. A programba jelentkező hallgatók (intézményenként kb. 5-5), akik bizonyítottan jó angol nyelvtudással rendelkeznek, két félévet saját intézményükben töltenek, majd a fennmaradó két félévre a fogadó egyetemen folytatják a tanulmányait, 60 ECTS anyaintézményben történő megszerzését követően. Az ELTE-hallgatók diplomamunkájukat a fogadó egyetemen készítik vegyészmérnöki témakörben.
A képzés menete ábrán illusztrálva:
Röviden összefoglalva:
-
ÅAU: Master’s degree program in Industrial Chemistry
-
ELTE: Kémia mesterképzés (Vegyész mesterképzési szak)
-
Hallgatói keretszám: változó (intézményenként évente kb. 5-5)
-
Mobilitás 12 hónapos Erasmus+ ösztöndíjjal
-
Várható indulási dátum: 2024. szeptember
-
Az első felvettek beiratkozása: 2025. szeptember
A képzés koordinátora: Mihucz Viktor Gábor (viktor.mihucz[at]ttk.elte.hu)
TDK, szakdolgozat és diplomamunka témák
Diplomamunka, záróvizsga
A vegyész mesterképzés második évében egy általad választott témavezető szakmai irányításával önálló kutatási projekten dolgozol (szaklaboratóriumi munka). Eredményeidről megadott tartalmi és formai követelmények szerint szakdolgozatot kell készítened. Ennek leadását és bírálatát követően kerülhet sor a védésre. Sikeres védés esetén tanulmányaid befejezéseként záróvizsgán kell számot adnod tudásodról a választott szakterületeden, ezzel vegyész MSc diplomát szerezhetsz.
Témaválasztás
A szaklaboratóriumi gyakorlat a képzés második évében szerepel, de már előtte érdemes felvenned a kapcsolatot leendő témavezetőddel, hogy megbizonyosodj arról, az általad kinézett helyen tudnak-e fogadni. Kutatómunkádat hamarabb is elkezdheted, akár tudományos diákköri munka keretében. A kutatómunkáért már a képzés első félévétől kezdve kreditet kaphatsz (ehhez az "Irányított kutatómunka" nevű tárgyat kell felvenned). A szaklaboratóriumi munkád témavezetője a Kémia Intézet bármely oktatója vagy külsős kutató is lehet. Ha külső kutatóhelyen (például az ELKH TTK-n) vagy kutatás-fejlesztéssel foglalkozó cégnél szeretnéd írni a szakdolgozatod, szükséged lesz egy belső konzulensre, aki az Intézet főállású oktatója. A témák meghirdetése és a jelenzkezés a Neptunban történik.
A diplomamunka formai követelményei
A diplomamunka formai követelményei
Az MI használata a diplomamunka elkészítése során
MI használata: Nyilatkozat
Szakdolgozat értékelési szempontjai
A vegyész mesterszakon a szaklaboratóriumi munkát a témavezető, a szakdolgozatot a tanszékvezető által kijelölt független bíráló értékeli.
Szakdolgozat leadása
A szakdolgozatokat az eredetiségre vonatkozó melléklettel a Neptun rendszerbe kell feltölteni.
Védés
A védésre a vizsgaidőszakban, minden félévben egy előre meghirdetett időpontban kerül sor. A védés egy szóbeli előadás a szakdolgozatodban leírt eredményekről, amelyet kérdések követnek a záróvizsga-bizottság és a hallgatóság (tanszéki oktatók, kutatók) részéről. Az értékelés fő szempontjai: az időkeret betartása, az előadás és az ábraanyag belső arányossága, az előadás minősége és az előadó vitakészsége. Az értékelési szempontokat részletesen ebben a dokumentumban találod meg.
Záróvizsga
A záróvizsga szóbeli, és előzetesen jelentkezni kell rá: ha az őszi félévben tennéd le a vizsgát, október 30-ig, ha a tavaszi félévben, akkor február 15-ig. A záróvizsgát azon a tanszéken kell letenned, ahol a szakdolgozatodat leadtad és megvédted. Záróvizsgázni sikeres szakdolgozatvédést követően lehet.
A sikeres záróvizsga eredménye a szakdolgozat bírálatára és a szakdolgozat védésére adott jegy átlagának valamint a szóbeli vizsgákra kapott érdemjegyeknek az átlaga azzal a feltétellel, hogy mindegyik érdemjegy legalább elégséges.
A tanulmányaikat a 2024/25 tanévet megelőzően megkezdett hallgatók esetében az oklevél minősítésekor az alábbi érdemjegyek átlagát kell kiszámítani:
a) a szakdolgozat bírálatára adott érdemjegy,
b) a szakdolgozat védésére adott érdemjegy,
c) a záróvizsga különböző részeire (a szakdolgozat és annak védését nem számítva)
kapott érdemjegyek kétszeres súllyal.
A tanulmányaikat a 2024/25 tanévtől megkezdett hallgatók esetében az oklevél minősítését az alábbi részértékek megadott súlyokkal súlyozott, két tizedesjegyre
kerekített átlaga alapján kell meghatározni:
a) a szakdolgozat érdemjegye 0,2 súllyal,
b) a szakdolgozat védésének érdemjegye 0,2 súllyal,
c) a záróvizsga különböző részeire kapott érdemjegyek (kivéve a szakdolgozat és a védés érdemjegyét) két tizedesjegyre kiszámított átlaga 0,3 súllyal,
d) A két tizedesjegyre kerekített, kreditekkel súlyozott halmozott tanulmányi átlag 0,3 súllyal.
e) A két tizedes jegyre kerekített átlag számításakor felfelé kell kerekíteni azokat a számokat, amelyek harmadik tizedes jegye 5.
OTDK-n 1-3. helyezést elért egyszerzős dolgozatot a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetője külön bírálat nélkül jeles minősítésű szakdolgozatként és védésként elfogadhatja, ha az megfelel a szakdolgozattal szemben támasztott tartalmi és formai követelményeknek.
Záróvizsga-bizottságok
Analitikai Kémiai Tanszék
Dr. Salma Imre egyetemi tanár, elnök
Dr. Szalai István egyetemi tanár, pótelnök
Dr. Süvegh Károly egyetemi docens
Dr. Vasanits Anikó adjunktus
Dr. Bodor Andrea egyetemi docens
Dr. Gyurcsányi Ervin Róbert egyetemi docens (BME), külső tag
Novákné Dr. Czégény Zsuzsanna, tudományos főmunkatárs (HUN-REN TTK), külső tag
Fizikai Kémiai Tanszék
Dr. Szalay Péter egyetemi tanár, elnök
Dr. Császár Attila egyetemi tanár, pótelnök
Dr. Varga Imre egyetemi docens
Dr. Vesztergom Soma adjunktus
Dr. Jedlovszky Pál egyetemi tanár (Eszterházy Károly Egyetem, Eger), külső tag
Dr. Bakó Imre tudományos tanácsadó (ELKH TTK), külső póttag
Szerves Kémiai Tanszék
Dr. Perczel András egyetemi tanár, elnök
Dr. Csámpai Antal egyetemi tanár, pótelnök
Dr. Mező Gábor egyetemi tanár
Dr. Novák Zoltán egyetemi tanár
Dr. Kele Péter kutatócsoport-vezető (ELKH TTK), külső tag
Dr. Varga Szilárd tudományos munkatárs (ELKH TTK), külső póttag
Szervetlen Kémiai Tanszék
Dr. Tarczay György egyetemi tanár, elnök
Dr. Szabados Ágnes egyetemi docens, pótelnök
Dr. Szabados Ágnes egyetemi docens
Dr. Magyarfalvi Gábor egyetemi adjunktus
Dr. Szalay Roland egyetemi adjunktus
Dr. Nyulászi László egyetemi tanár, (BME) külső tag
Dr. Kelemen Zsolt adjunktus (BME) külső póttag
Szóbeli záróvizsga tételsorok
Analitikai kémia
Fizikai kémia
Szerves kémia
Pályázatok, Erasmus
Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat az oktatásért felelős miniszter adományozza a kiemelkedő tanulmányi eredményű, szakmai téren kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatók részére. Az ösztöndíj egy teljes tanévre, azaz 10 hónapra szól, összege 2020-ban 40 000 Ft havonta. A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra a teljes idejű (nappali) alapképzésben, mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben részt vevő állami ösztöndíjas, illetve önköltséges hallgatók pályázhatnak. A pályázat meghirdetésével, lebonyolításával a TTK-n a Tanulmányi Hivatal foglalkozik.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) célja a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásának, valamint az innovatív magyar vállalkozások kutató-fejlesztői utánpótlásának biztosítása, és a legtehetségesebb hallgatók a felsőoktatási tehetséggondozásba való bevonása. A Program ösztöndíjpályázatai a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogatják olyan – alapképzésben, mesterképzésben vagy doktori képzésben részt vevő – hallgatók, valamint fiatal oktatók, kutatók támogatásával, akik a felsőoktatási intézményben eredményes kutatási tevékenységet folytatnak. Bövebb információkat itt találsz: https://www.elte.hu/ekop
Az Erasmus+ program az Európai Bizottság legsikeresebb programja, ami eddig több mint 9 millió hallgató és fiatal mobilitását segítette elő. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem elkötelezett az Erasmus+ program mellett és fontos célja, hogy a lehető legtöbb ELTE-s hallgató vehessen részt a programban. Az Erasmus+ program segítségével lehetősége van egy külföldi felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytatni 2–12 hónapig, illetve egy Erasmus+ programországban található vállalkozásnál, szervezetnél külföldi munkatapasztalatot szerezni, vagyis szakmai gyakorlatot teljesíteni (2–12 hónap), vagy akár a két tevékenységet kombinálni. Bövebb információkat itt találsz: https://www.elte.hu/erasmus
Az aktuális tanévre vonatkozó információk
A 2024/25-ös tanévre vonatkozó fontos határidők
A szakdolgozat leadásának határideje: 2024. december 19., csütörtök, 16 óra, Neptun
Diplomamunk védés és záróvizsga | időpont | helyszín |
Analitikai Kémiai Tanszék | 2025. január 20. 10:00- | 348-as terem |
Fizikai Kémiai Tanszék | - | - |
Szerves Kémiai Tanszék | 2025. január 13. 10:00- | 060-as terem |
Szervetlen Kémiai Tanszék | - | - |