Volt diákjaink

Az alábbi listában évfolyamok szerinti bontásban mutatjuk be, hogy korábbi diákjaink milyen változatos szakmai pályát futottak be a végzés óta. A jelenlegi szakmai tevékenységük és munkahelyük nagyon különböző, de mindannyian jól hasznosítottták az ELTE Kémiai Intézetében tanultakat. Az évfolyamra kattintva nyílnak meg a személyes bemutatkozások. Örömmel várjuk további vegyész, kémia BSc-s, vegyész MSc-s és kémiatanár szakos hallgatóink jelentkezését! A jelentkezéseket és a hibabejelentéseket a gyorgy.tarczay@ttk.elte.hu címre várjuk. Az alumni levelezőlistára a tamas.turanyi@ttk.elte.hu e-mail címre küldött levéllel lehet feliratkozni. Elhunyt alumnisokról is egyes szám első személyben emlékezünk meg; ilyenkor az adatlap alján megadjuk, hogy ki írta és adta közre az életpálya leírását.

2021-ben végzettek

Csomós Attila

Tanulmányaimat 2016-ban kezdtem az ELTE TTK Kémia BSc szakján, ahol 2019-ben végeztem, majd két évvel később a mesterdiplomát is megszereztem és ugyanitt folytattam tanulmányaimat PhD képzésen. Tanulmányaim második évében a Femtonics Kft-nél kezdtem kutatási tevékenységbe, ahol innovatív fluoreszcens szenzorvegyületeket fejlesztünk kétfoton-mikroszkópiás célra. PhD tanulmányaimat szinén ebben a kutatási témában végzem, egy Kooperatív Doktori Program keretében. Az ELTE remek lehetőséget adott az ipari kutatásra, azzal kapcsolatos ösztöndíjak elnyerésére. Mitöbb, mindvégig szerkesztője voltam az ELTE Online hallgatói magazinnak, részt vettem a Hallgatói Önkormányzat, illetve a Doktorandusz Önkormányzat munkájában, ahol alelnöki, elnöki feladatkörben képviseltem a tudományos munkát. A betöltött pozíciók rengeteg tudást adtak kreatív kommunikáció és grafika területén, amit a tudományos disszeminációban is remekül tudok kamatoztatni. Lehetőségem nyílt számos külföldi konferencián részt venni, 2021-ben pedig vendégkutatói munkát végezhettem 6 héten át a University of Rochester-en, az Egyesült Államokban biokatalízis területén. 2025 januárjában hasonló vendégkutatói pozíciót töltök be a Hokkaido University-n, Japánban.

LinkedIn


2019-ben végzettek

Simon Márton

2017-ben végeztem az ELTE kémia BSc szakán, szakdolgozatomat fluorofór vegyületek szintézisébôl készítettem a Szerves Kémiai Tanszéken prof. Hudecz Ferenc témavezetése mellett. 2019-ben diplomáztam az ELTE vegyész mesterszakán, kutatómunkámat prof. Nyitray László laboratóriumában végeztem, melynek témája a kalciumkötő S100 fehérjecsalád volt. 2023-ban doktoráltam a Semmelweis Egyetemen prof. Csanády László munkacsoportjában, ahol a CFTR anioncsatorna szerkezet-funkció összefüggéseit vizsgáltam elektrofiziológiai módszerekkel. 2023 óta posztdoktorként dolgozom a Rockefeller Egyetemen (New York, Egyesült Államok) prof. Jue Chen munkacsoportjában, ahol a nagysűrűségű lipoproteinek képződésének mechanizmusát vizsgálom biokémiai, szerkezeti biológiai és sejtbiológiai módszerekkel.

LinkedIn


Sütő Péter

2019-ben végeztem az ELTE Vegyész MSc-t, majd azt követően kanyargós úton az iparban helyezkedtem el. Noha az ELTE-n szerzett tudásanyagot csak részben tudtam hasznosítani az ipar világában, viszont a kötelező órákon kívüli Bolyai kollégiumi tagság nagyban hozzásegített több későbbi feladatban és az általános ismeretek előnyt jelentenek a vegyipari, diagnosztikai cégeknél. Kimondottan hasznosnak találom visszatekintve a szakszemináriumok alatt szerzett előadói tapasztalatot. Először rövid ideig a SOTE Toxikológiai Laborjában dolgoztam analitikusként, utána a Mettler Toledo-nál voltam szervízmérnök, és ott kisméretű asztali analitikai készülékekkel foglalkoztam. Később a Bio-Rad klinikai diagnosztikai üzletágában voltam területi applikációs specialista, ahol a Közép-Kelet Európai régióért feleltem a disztribútorok technikai és sales támogatásával kapcsolatban. Ez sok utazást jelentett és a disztribútorokkal dolgoztam együtt mind tréningek, mind vevőlátogatások tekintetében. Utána egy korábbi kémiaversenyes ismeretségnek köszönhetően egy rövid évet éltem és dolgoztam Dubajban, ahol sales managerként elektronikai hulladék kereskedelemmel és újrahasznosítással foglalkoztam. Jelenleg applikációs specialistaként dolgozom a Merck Life Science-ben, ahol applikációs és marketing témákkal foglalkozom a kémia termékcsaláddal.

LinkedIn


2018-ban végzettek


Koncz Benedek

Már elsőéves BSc-s koromban csatlakoztam a Kémiai Intézet egyik spektroszkópiai kutatócsoportjához, ahol a témavezetőm és labortársaim bevezettek a kutatás-fejlesztés csodálatos világába. A műszeres laboratóriumi munka sokoldalúsága miatt párhuzamosan szereztem jártasságot az elmélet építésben, optikai tervezésben, vezérlés-szabályozásban, programozásban és több más területen. 2018-ban szereztem meg vegyész mesterfokozatomat az ELTE-n, amelyet követően a Semilab Félvezetői Fizikai Laboratórium Zrt.-nél helyezkedtem el. Termékfejlesztéssel foglalkozó kutatóként, optikai elven működő mérőrendszereket fejlesztettem a félvezetőipar számára. A széles ismeretanyagnak hála az új kihívásokhoz gyorsan tudtam alkalmazkodni és mára a Digitális Technológiai Divízió vezetőjeként irányítom a cég digitális termékstratégiáját és szoftverfejlesztési folyamatait. Az ELTE-n eltöltött évek nem csupán a tudományos alapokat adták meg számomra, hanem megtanítottak a kritikus gondolkodásra és arra, hogyan tanuljak hatékonyan.

LinkedIn


Lomoschitz Andrea

Az ELTE TTK Kémiai Intézetében végeztem vegyészként 2018-ban, analitikai kémia szakirányon. Már a kezdetektől érdekelt az NMR-spektroszkópia, így a szakdolgozatomat a Richter Gedeon Nyrt-nél írtam kismolekulás NMR témában, és ma is ezzel a módszerrel dolgozom. A Kémiai Intézet bilaterális kapcsolatainak köszönhetően a mesterképzés során lehetőségem nyílt két félévet Németországban tanulni, a University of Konstanz és a Heidelberg University egyetemeken. A doktori tanulmányaimat is Heidelbergben végeztem, az egyetem és az EMBL kutatóintézet közös PhD-programjában. A doktori kutatásaim során szerkezeti biológia és biofizika szakterületen RNS-kötő fehérjekomplexeket vizsgáltam. Jelenleg a Roche gyógyszeripari vállalatnál dolgozom posztdoktori kutatóként Bázelben. Itt olyan új módszereket vezetünk be és fejlesztünk biológikumok minőségvizsgálatához, amelyekkel gyorsíthatjuk, egyszerűsíthetjük és precízebbé tehetjük az analitikai vizsgálatainkat.

LinkedIn


2017-ben végzettek

Borsik Gábor

2017-ben szereztem a BSc diplomámat az ELTE kémia szakán, ahol a Novák csoportban hipervalens jódvegyületekkel foglalkoztam. A negyedik szemesztertől elkezdtem áthallgatni a ELTE IK Programtervező Informatikus szakára, majd ott 2019-ben meg is szereztem az MSc diplomámat. Egyetemi éveim alatt végig a Bolyai kollégium belsős tagja voltam. 2019-ben csatlakoztam a Morgan Stanley-hez, ahol valósidejű
kereskedő rendszereken dolgozom.

 

LinkedIn


Varga Bence

2015-ben a kémia BSc, majd 2017-ben a vegyész MSc elvégzésével a kutató vegyészek kijelölt útját jártam. Polimerkémiával foglalkoztam, amfifil kotérhálók és aranytartalmú nanohibridjeik világát tanulmányoztam Iván Béla professzor kutatócsoportjában. 2018-ban kémiatanári diplomát is szereztem a rövid ciklusú képzésen, és ez idő tájt jöttem rá arra, hogy a kutatásnál még jobban érdekel a tanítás. 2019-ben Campus Mundi-ösztöndíjasként öthónapos szakmai gyakorlatot töltöttem a gloucester-i The King's School független iskolában, ahol megismerkedhettem az angliai oktatási rendszerrel. Onnan hazatérve kezdtem dolgozni egyetemünknek a kémiai tehetséggondozás terén nagy múltra visszatekintő ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumában. 2023-ban történelemtanári szakra iratkoztam be a Károli-egyetemre. Az ELTE TTK Kémiai Intézetében töltött hat év alatt a kémia minden ága-bogában igen magas szintű ismereteket kaptunk. Számomra azonban a legfontosabb eredménye az lett ennek az időszaknak, hogy megtaláltam azt a hivatást, amelyben igazán jól érzem magam. Azóta tanítványaimnak is azt mondom, olyasmivel foglalkozzanak, amit szívvel-lélekkel szeretnek végezni.

Honlap


2016-ban végzettek

Dúzs Brigitta

Az ELTE-n végeztem kémia BSc (2014) majd vegyész MSc (2016) szakon, és 2021-ben itt szereztem doktori fokozatot a Hevesy György Kémia Doktori Iskolában. A doktori munkám nemegyensúlyi kémiai mintázatok kialakulásáról szólt. 2021-től a Mainzi Egyetem posztdoktori kutatója vagyok, Humboldt ösztöndíjas (2023-), majd egy Volkswagen Alapítvány által finanszírozott projekt vezetője (2024-). Nemlineáris kémiai reakcióhálózatokat kombinálunk reszponzív hidrogélekkel, hogy az élő rendszerekhez hasonló “intelligens” viselkedést érjünk el polimerekben (pl. jeltovábbítás, számítási kapacitás, feltételesen aktiválódó adaptív funkciók). Az akadémiai kutatás mikéntjét nagyrészt a ELTE doktori képzése során tanultam meg, de ha csapatvezetésről vagy előadás tartásáról van szó, akkor is gyakran kipróbálok olyan technikákat, amit korábbi egyetemi tanáraimtól láttam.

LinkedIn

@BrigittaDuzs


Kovács Benjámin

2016-ban végeztem vegyész mesterszakon, ahol a „Szerkezetkutatás” szakirányt teljesítve főként szerkezetvizsgálati és spektroszkópiai módszerek megismerésére helyeztem a hangsúlyt. Kémiai doktori fokozatot 2021-ben szereztem a Genti Egyetemen, kutatási témám peptidek háromdimenziós szerkezetmeghatározása volt NMR spektroszkópiával. Jelenleg a HUN-REN TTK posztdoktori kutatójaként vizsgálok peptidalapú önszerveződő rendszereket polarizációs spektroszkópiával és számítógépes módszerekkel. Szerkezetkutatóként, egy-egy új technikai/módszertani lépés megvalósításához gyakran elő szoktam venni a régi jegyzeteimet a megfelelő ELTE-s kurzusról. Külföldi tapasztalataim alapján (is) úgy vélem, az ELTE Vegyész MSc-n nemzetközi mércével mérve kiemelkedő színvonalon oktatják a különféle spektroszkópiai, illetve biofizikai módszerek elméleti hátterét. Az ELTE-n kapott precíz, ugyanakkor személetes tudásanyag a mai napig meghatározza tudományos látásmódomat és hozzáállásomat a természetüknél fogva absztrakt molekuláris szintű folyamatok megértésével, leírásával kapcsolatban.

LinkedIn


2015-ben végzettek

Katona Dávid

Az ELTE vegyész mesterszakán diplomáztam 2015-ben szintetikus vegyész szakirányon, majd nagyjábol kilenc hónap iparban töltött idő után SINGA ösztöndíjasként felvételt nyertem a szingapúri Nanyang Technological University doktori képzésére. Doktori témám az aszimmetrikus hidrofoszfinálási reakció alkalmazása volt újtípusú királis átmenetifém katalizátorok szintézisében. PhD diplomámat 2021-ben szereztem meg, majd kicsivel több mint egy évig orvosi és farmakológiai kutatással foglalkoztam a University of Hong Kong Ortopédiai es Traumatológiai tanszékén. Jelenleg homogén átmenetifém katalizátorok fejlesztésén dolgozom a nagy-britanniai Johnson Matthey nevű cégnél Cambridge-ben, mint fejlesztő vegyész.

Eddigi pályám során az ELTÉ-n szerzett széleskörű alaptudás, és az átadott, nem csak szintetikus vegyészi, hanem fizikai és elméleti kémiai szemlélet nagyon sokszor volt segítségemre számomra új tudományos, vagy akár ipari koncepciók elsajátításánál és alkalmazásánál.

LinkedIn


Najbauer Eszter

2015-ben végeztem az ELTE vegyész szakán szerkezetkutató szakirányon, majd a göttingeni Max Planck Institute for Biophysical Chemistry-ben szereztem PhD fokozatot 2021-ben. Doktori témám membránfehérjék és fázisszeparációt mutató rendezetlen fehérjék vizsgálata volt szilárd fázisú NMR spektroszkópiával, valamint módszerfejlesztés ugyanezen a területen. A doktori után még két évet dologoztam az MPI-ban posztdoktorális kutatóként. 2022 óta Budapesten, a Semilabnál vagyok alkalmazásfejlesztő kutató, ahol a félvezetőiparnak fejlesztünk automatizált mérőeszközöket, én ezen belül az infravörös spektroszkópiai alkalmazással foglalkozom.

 


Szabó Márk

2015-ben végeztem az ELTE vegyész mesterszakán. Ezután az ELTE Hevesy György Kémia Doktori Iskolájában kezdtem meg doktori kutatásomat: kismolekulás katalizátor rendszerek szerkezeti és dinamikai elemzésével foglalkoztam, NMR-spektroszkópiai módszerekkel. A tézisem befejezése előtt elkezdtem dolgozni a Ximo-nál, ahol NMR-spektroszkópusként metatézis katalizátorok fejlesztésében vettem részt. Később érdeklődésem az IT területe felé fordult, így csatlakoztam a Chemaxon Kft-hez, ahol jelenleg kémiai informatikával foglalkozom mint application scientist. Ebben a szerepben kémiai és informatikai tudásomat egyaránt kamatoztathatom, miközben az ügyfelekkel való kapcsolattartás is fontos része a munkámnak, így igazán sokoldalú és izgalmas feladatokat végezhetek. Szívügyem a tanítás is, már egyetem alatt elkezdtem oktatni és azóta is tartok csoportos kémia érettségi felkészítőket.

LinkedIn


2014-ben végzettek

Báti Gábor

BSc-m és MSc-m az ELTE vegyész szakán végeztem 2008 és 2014 között. Az itt eltöltött idő alatt peptidek, majd ferrocén-származékok szintézisével, illetve szerkezetük vizsgálatával foglalkoztam. Az ELTE-n folytatott tudományos munkám és publikációim nagyban hozzásegítettek ahhoz, hogy a PhD-t ezután Szingapúrban, a Nanyang Technological University-n kezdhessem el szénhidrátkémia tárgykörében. Itt kifejlesztettünk egy védőcsoportokat minimálisan igénylő, sztereo- és regioszelektív glikozilezési metodológiát. Továbbá kidolgoztunk egy effektív szintetikus stratégiát olyan peptidoglikán fragmensekre, melyek segítették az antibiotikum-rezisztencia jelenségének feltárását. PhD után posztdoktorként kiterjedt, nemplanáris aromás rendszerek mechanokémiai szintézisével kezdtem el foglalkozni. A kifejlesztett technologiát végül kutatócsoportunk összetett nanografének szintézisénél alkalmazta sikeresen. Jelenleg műanyag hulladékok értéknövelt újrahasznosításával – upcycling – foglalkozom a Nanyang Technological University-n.

LinkedIn


Csókás Dániel

2014-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd 2018-ban a szingapúri Nanyang Technological University-n PhD-t szereztem szerves kémia területén. Ezután tudományos munkatársként dolgoztam a National University of Singapore Kémia Tanszékén. Jelenleg a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont részét képező Elméleti Kémia Kutatócsoport tagja vagyok. Kutatási tevékenységem középpontjában a reakciómechanizmusok konceptuális értelmezése áll. Az elméleti kémiai vizsgálataim fő célja a kémiai folyamatok atomi szintű mechanizmusának felderítése és annak befolyásoló tényezőinek megértése, valamint szerkezet-reaktivitás összefüggések meghatározása. Az ELTE-s évek meghatározó mérföldkövei voltak a szakmai fejlődésemnek, irányt adtak minden további lépésemnek, és biztos alapot nyújtottak a pályám későbbi szakaszaiban. Az egyetem mértékadó kutatóműhelyei közös gondolkodásra invitáltak, és segítettek a kutatás eufóriáját megélni, melyre egy jól kamatozó, hosszú távú befektetésként tudok tekinteni.

LinkedIn


Pethő Bálint

Az ELTE kémia Bsc (2012), vegyész MSc (2014) és PhD (2019) képzésein szereztem oklevelet. Kutatómunkámat Novák Zoltán csoportjában végeztem, átmenetifém-katalizált szerves kémiai reakciók vizsgálatával és fejlesztésével. Közben fél éves tanulmányutat tettem a L'Oréal franciaországi kutatási részlegén, majd 2017-től az Egis Gyógyszergyárban, a Soneasnál, valamint az X-Chemnél dolgoztam különböző K+F területeken. Munkám során új vegyületek szintézisét, előállításuk optimalizálását, valamint gyártástechnológiájuk méretnövelését végzem, elsősorban gyógyszeripari és agrokémiai projektek támogatására.

 

LinkedIn

Vegyé(s)szélet(t)


Vörös Tamás

2014-ben végeztem az ELTE TTK Vegyész MSc szakán, majd 2019-ben ugyanitt szereztem PhD fokozatot. 2018 óta a Nemzeti Szakértői és Kutató Központban (NSZKK) dolgozom, munkám során elsősorban büntetőügyekben végzek kriminalisztikai vizsgálatokat. 2021-ben kaptam meg az igazságügyi vegyészszakértői kinevezésemet, 2022-ben megbíztak a Fizikai és Szervetlen Analitikai Osztály vezetésével. Jelenlegi munkám témája ugyan jelentősen eltér a diploma- és PhD-dolgozataim témájától, az ELTE-n szerzett tapasztalatok azonban jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy egy új területen is tudjak kutatómunkát végezni és tudományos közleményeket készíteni.


2013-ban végzettek

Nyiri Zoltán

2013-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, analitika szakirányon, majd ugyancsak az ELTE-n, az Elválasztástechnikai Kutató és Oktató Laboratórium doktoranduszaként 2018-ban doktori fokozatot szereztem melynek témája poliaromás szénhidrogének kromatográfiás vizsgálata volt. 2017-ben elnyertem az Új Nemzeti Kiválóság Program egyéves ösztöndíját. 2017-től három évig a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársaként dolgoztam módszerfejlesztő analitikusként, 2021 óta pedig a Unicam Magyarország Kft kromatográfiás és tömegspektrometriás alkalmazástechnikai szakértője vagyok. Az ELTE-n töltött évek megalapozták a szakmai tudásomat, és lehetővé tették, hogy fontos kapcsolatokat alakítsak ki a magyar vegyipar kutatóival és szakembereivel.

LinkedIn


Pálfy Gyula

2010-ben végeztem az ELTE Kémia BSc szakján, majd ugyanitt 2013-ban a vegyész MSc szakon, de már középiskolásként is sokat köszönhettem az ELTE Kémiai Intézetének, hiszen háromszor is részt vehettem a Magyarfalvi Gábor által szervezett Nemzetközi Kémiai Diákolimpia felkészítő táborokban. Később, 2019-ben ugyanitt szereztem meg a PhD fokozatot (az ELTE Hevesy György Kémiai Doktori Iskolában), ahol folyadékfázisú NMR spektroszkópiával vizsgáltam rákáttétben fontos szerepet játszó fehérjék szerkezeti-dinamikai tulajdonságait Bodor Andrea témavezetésével Perczel András csoportjában, majd ugyanebben a csoportban rák elleni gyógyszerkutatáshoz kapcsolódó témákkal foglalkoztam. Ezután 2021-2023 között az ETH Zürich Kémiai Karán posztdoktorként szilárdfázisú NMR spektroszkópia segítségével kutattam a SARS-CoV-2 vírus néhány membránkötött fehérjéjének szerkezetét és lehetséges funkcióját Beat Meier csoportjában. 2023 óta pedig szintén posztdoktorként ugyanitt a Biológia Karon veszek részt Frédéric Allain témavezetésével a ribonukleószómát felépítő mRNS és fehérjék folyadék-folyadék fázis szeparációja atomi szintű mechanizmusának és funkciójának kutatásában folyadékfázisú NMR spektroszkópiával és más biofizikai módszerekkel. Az ELTE Kémiai Intézetben szerzett széleskörű kémiai alaptudás és sokoldalú szemlélet máig fontos szerepet játszik abban, hogy ezeket az összetett kutatási témákat bonyolult módszerekkel is képes legyek megközelíteni, akár több oldalról is.

LinkedIn


2011-ben végzettek

Harsányi Antal

Az ELTE-n kémia BSc-n szakán végeztem 2011-ben. AZ ELTE-n rengeteg lehetőségem volt elmélyülni a számomra legérdekesebb területen (szintetikus szerves fluorkémia), és kutatási tapasztalatot szereztem diákkutatóként. Ezután a Durham University-n folytattam tanulmányaimat, ahol MSc-t és PhD-t is ezen a területen szereztem. Az akadémiát elhagyva közvetlenül a gyógyszeriparba, folyamatfejlesztés területére kerültem, először a GSK-nál, majd a Vertex-nél. Ezek során lehetőségem volt részt venni izgalmas, innovatív gyógyszerhatóanyag-fejlesztési projektekben, mint például a Fostemsavir és a Suzetrigine néven kereskedelmi forgalomba kerülő molekulák klinikai és kereskedelmi szintézisének kidolgozásában. Ezek után az Euroapi budapesti telephelyén dolgoztam, mint az egyik fejlesztési csoport vezetője, ahol különböző innovatív partnerekkel dolgoztunk együtt azon, hogy a céljaiknak megfelelő technológiát fejlesszünk és üzemesítsünk. Jelenleg a Jiuzhou Pharma cég európai K+F telephelyét vezetem, ahol a célunk egy nemzetközileg kiemelkedő színvonalú szintézisfejlesztő csapat felépítése.

LinkedIn


Nagy Péter

Az ELTE-n 2011-ben vegyész MSc, 2015-ben doktori fokozatot szereztem. Eközben az Elméleti Kémia Laboratóriumban és a Kémia Intézet számos oktatójától magas szinten tudtam kvantum- és számítógépes kémiát tanulni, ami máig megalapozza a kutatási érdeklődésem. 2015-től a BME Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszékén dolgozom, először Kállay Mihály (1998-as alumni) kutatócsoportjában, majd egyéni ösztöndíjakkal. 2022-től az NKFIH és az Európai Kutatási Tanács (ERC Starting Grant) támogatásával vezetem a még bővülő (2024-ben 8 fős) Molekuláris Kvantum Szimulációk Kutatócsoportot. Csoportunk fő kutatási területe magas prediktív erejű, de egyben rutinszerűen kivételezhető kvantumkémiai módszerek fejlesztése, melyeket az MRCC  programcsomag keretében világszerte független kutatók is alkalmaznak. Módszereink fokozatosan tágítják a pontos szimulációk határait, amit bonyolult kémiai folyamatok, pl. kiterjedt molekulák közti kölcsönhatások, illetve szerves, átmenti fém, felületi és biokémiai reakciók modellezésére is hasznosítunk.

Honlap

LinkedIn

nagyrpeter


Szabolcs Ármin

2011-ben okleveles vegyészként végeztem az ELTE TTK Szerves Kémiai Tanszékén. Hallgató éveim alatt 2006 és 2009 között a „HIT-team”, zöld kémia és katalízis kutatócsoportban preparatív szerves kémiával foglalkoztam Dr. Horváth István Tamás témavezetésével majd 2009 és 2013 között a „GVL-team” kutatócsoportban egy OTKA pályázat keretein belül a mikrohullámú szerves kémiában szereztem tapasztalatot Dr Dibó Gábor és Dr Mika László Tamás vezetésével. Ez idő alatt nemcsak kutatómunkát végeztem, hanem részt vettem az oktatásban is mint tudományos segédmunkatárs és két féléven keresztül tartottam szerves kémia és haladó szerves kémia laborgyakorlatot a vegyész alapképzésben. Ezt követően az ipar felé fordultam, és 2013-ban csatlakoztam a magyar tulajdonú ComInnex Zrt-hez kutató vegyészként. Az elkövetkező években egy kisebb csoport tagjaként számos izgalmas és változatos gyógyszeripari kutatást támogató kémiai projektben vettem részt, majd 2016-ban projektvezető vegyésszé léptem elő, és egy háromfős csapat, valamint egy labor munkájáért lettem felelős. 2021-ben cégünk az amerikai X-Chem Inc. tulajdonába került, jelenleg pedig a céghálózat európai CRO részlegénél szenior projektvezetőként egy öt fős csapat munkáját irányítom.

LinkedIn


Szemjonov Alexandra

2011-ben végeztem kémia BSc szakon, az Eötvös Collegium tagjaként. Innen anyagtudományi irányba fordulva a párizsi Pierre et Marie Curie Egyetemen szereztem MSc diplomát, majd PhD fokozatot. Az utóbbi és a Bath-i egyetemen töltött posztdoktori kutatásom során félvezető nanokristályokon alapuló napelemekre fókuszáltam. Ezután céges kutatóként és projektvezetőként DNS szekvenálókban használt optikai anyagokon dolgoztam Cambridge-ben az Illuminánál. Jelenleg kijelzők optikai hatékonyságának modellezésére koncentráló projekteket vezetek a Sky-nál Londonban. Az ELTE-n nagy hangsúlyt fektettek oktatóink a szilárd elméleti alapokból való építkezésre, amire a mai napig támaszkodom termékfejlesztési problémák megoldása közben is. 

LinkedIn


Tarsoly Gergely

2011-ben végeztem vegyész MSc szakon, analitika szakirányon. A diploma megszerzése után először a gyógyszeriparban helyezkedtem el a Richter Gedeon Nyrt-nél, majd a Koreai Köztársaság KGSP ösztöndíjprogramjának köszönhetően a szöuli Konkuk University Kémia Tanszékén folytattam tanulmányaimat, ahol egy szerves félvezetőkkel foglalkozó kutatócsoporthoz csatlakoztam. 2020-ban szereztem meg a PhD fokozatot. Ezt követően a Chungbuk National University-n voltam két évig postdoc kutató, fém-oxid és szerves-szervetlen hibrid félvezetőkkel foglalkoztam. 2023-ban ismét a Konkuk University-hez csatlakoztam szerződéses adjunktusként, hogy félvezetőkkel kapcsolatos kutatásokat végezzek, valamint általános és fizikai kémiát tanítsak vegyészmérnök és kémia szakos hallgatóknak angolul és koreaiul.

Honlap

LinkedIn


Vass Márton

2011-ben végeztem az ELTE informatikus vegyész szakán. Ezután a Richter Gedeon Gyógyszergyárnál kezdtem el dolgozni molekulamodellezőként. A munkám mellett szereztem PhD fokozatot számításos, fragmensalapú gyógyszerkutatás területén. Ezen kívül a GLISTEN Európai Uniós GPCR kutatási programban is részt vettem, és a PhD megszerzése után a program egyik alapítója, Chris de Graaf csoportjában folytattam posztdoktori kutatásomat az amszterdami Vrije Universiteit egyetemen, GPCR-ligandumok felfedezésére irányuló keminformatikai módszerek fejlesztése területén. 2018-tól Londonban a BenevolentAI startupnál folytattam a munkám, ahol a csoportom kutatása főként fehérje- és liganduminformáción alapuló mesterségesintelligencia-modellek kifejlesztése volt. 2021-ben a Schrödinger globális molekulamodellező szoftverfejlesztő cégnél dolgozom, ahol főként a “big pharma” ügyfeleket támogatom, és a legújabb kutatási témám a mesterséges intelligenciával prediktált fehérjeszerkezetek gyógyszerkutatásban való alkalmazása.

LinkedIn


2010-ben végzettek

Bazsó Gábor

2010-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd a PhD fokozatomat az ELTE Kémia doktori iskolájában szereztem meg 2016-ban, elméleti és fizikai kémia, anyagszerkezetkutatás doktori programban. Doktori kutatásaim során modellvegyületek, és biomolekulák szerkezetvizsgálatával foglalkoztam lézeres módszerekkel és mátrixizolációs technikával. Jelenleg a Wigner Fizikai Kutatóközpontban dolgozom, mint tudományos munkatárs. Fő profilom mérőberendezések fejlesztése, főként ultragyors lézerspektroszkópiával, és röntgenspektroszkópiával kapcsolatosan, de kisebb-nagyobb mértékben bekapcsolódtam egyéb az Intézeten belül, és az ELTE-n zajló kutatási témákba is. Emellett rendszeres résztvevője vagyok nemzetközi nagyberendezéseknél (ESRF, ELI-ALPS, ELI Beamlines) végzett mérési kampányoknak.


Berkes Balázs

2010-ben végeztem vegyész szakon. Ugyanebben az évben kezdtem meg doktori kutatásaimat Németországban egy ösztöndíj keretében. További két német, egy amerikai és egy spanyol tanulmányút után szereztem doktori fokozatot az elektrokémia területén 2013-ban az ELTE-n. Posztdoktori kutatóként ismerkedtem meg a lítiumion-akkumulátorokkal a Karlsruhe Institut für Technologie-n, majd 2017-től saját kutatócsoportom felépítésén dolgoztam Erlangenben az akkoriban alapított Helmholtz Intézetben. 2021-től a világ legnagyobb vegyipari vállalatánál, a BASF-nél vagyok a ludwigshafeni elektrokémiai laboratórium vezetője szintén a lítiumion-akkumulátorok területén.


Herner András

2010-ben diplomáztam az ELTE TTK-n vegyészként, az utolsó 5 éves osztatlan képzésben, majd 2014-ben szereztem meg a PhD fokozatot ugyanitt a Kémiai Intézetben, bár ekkor már részben az egyetem mellé költöző (leánykori nevén) MTA TTK-ban dolgoztam. Egy évig folytattam posztdoktori kutatásokat a State University of New York at Buffalo (Buffalo, NY) egyetemen, ahol a kémiai biológia és sejtbiológia területére merészkedtem. Ezután a Servier Kutatóintézetben helyezkedtem el és dolgozom 2017 óta. Jelenleg project team leaderként vezetem a csapatom irányított fehérjelebontás témájában, ahol a gyógyszeripari és akadémiai kutatást ötvözöm.

Az ELTE-n töltött időszak a tudomány szabadságát jelentette számomra. Ha kíváncsi voltam, és kérdeztem, akkor az ajtók azonnal kinyíltak és a maguk szakterületét lelkesen szerető oktatókkal, kutatókkal találkoztam. Bár az érdeklődési területemet a szerves kémia mellett a gyógyszerkémiával bővítettem, a megtapasztalt lelkesedést és nyitottságot vittem magammal tovább.

LinkedIn


Sávoly Zoltán

2010-ben végeztem az ELTE-n vegyészként, majd 2014-ben PhD fokozatot szereztem ugyanitt analitikai kémiából. Ezután dolgoztam több szakterületen akadémiai és ipari munkahelyeken egyaránt. Született publikációm bioinformatikai témában, és feleltem egy rövid ideig a gyártásért egy kis vegyipari cégnél. Jelenleg a Richter Gedeon Nyrt. Biotechnológiai Üzletágán dolgozom, elsősorban analitikai módszerfejlesztéssel és kockázatértékeléssel foglalkozom, részt veszek továbbá kivizsgálásokban, 2024-ben elnyertem az Üzletág Év Fejlesztője díját. Bár nem lettem egy szakterületnek sem a szakértője, a mai napig gyermeki örömmel vetem bele magam egy-egy probléma megoldásába a kémia szinte bármely területéről. Ezt a lelkesedést és széleskörű érdeklődést szerintem az ELTE-ről hozom, ahol az egyes tárgyakat az adott terület szaktekintélyei oktatták, felkeltve az érdeklődésem szinte minden irányban.

LinkedIn


Vesztergom Soma

Az ELTE vegyész szakán végeztem 2010-ben, majd szintén az ELTE-n szereztem doktori fokozatot 2014-ben; szakdolgozatomban és doktori értekezésemben is elsősorban elektródfolyamatok kísérletes vizsgálatával, valamint ehhez kapcsolódó műszer- és szoftverfejlesztéssel foglalkoztam. A Svájci Államszövetség ösztöndíjával egy évet töltöttem a Berni Egyetemen, ahol már elektrolizáló berendezések használatával (és hozzájuk kapcsolódó analitikai módszerek fejlesztésével) vizsgáltam elsősorban a szén-dioxid elektrokémiai redukcióját, illetve több technológiai szempontból fontos folyamatot (katódos hidrogénfejlesztés, fémstruktúrák elektrokémiai leválasztása stb.). Hazatérésem után adjunktusi kinevezést kaptam az ELTE Kémiai Intézetében, ahol 2022-től az MTA–ELTE Lendület Határfelületi Elektrokémia Kutatócsoportját vezetem.

Honlap


2009-ben végzettek

Fábri Csaba

2009-ben végeztem az ELTE TTK vegyész szakán, 2013-ban ugyanitt szereztem doktori fokozatot. Doktori kutatásaim során molekulák rezgési és forgási mozgásainak pontos kvantummechanikai leírásával foglalkoztam, emellett a Chemaxon Kft-nél fejlesztettem kémiai célú algoritmusokat és szoftvereket. Ezután posztdoktori kutatóként dolgoztam az ETH Zürich-en Svájcban, ahol alkalmam nyílt megismerkedni az időfüggő kvantumdinamikával. Svájcból 2016-ban tértem haza, jelenleg tudományos főmunkatársként dolgozom a HUN-REN-ELTE Komplex Kémiai Rendszerek Kutatócsoportban. Kutatásaim során a fény-anyag kölcsönhatás elméleti leírásával foglalkozom.

Honlap


Rovó Petra

2009-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd a doktori fokozatomat is innen szereztem 2014-ben oldat-fázisú biomolekuláris magmágneses rezonancia (NMR) spektroszkópia témakörben. A tanulmányaim során egy-egy félévet töltöttem a angliai University of Leeds valamint az amerikai University of Notre Dame egyetemeken. A PhD cím megszerzése után is maradtam az NMR területén, és először a göttingeni Biofizikai Max Planck Intézetben, majd pedig a müncheni Ludwig Maximilian Egyetemen végeztem kutatásokat NMR relaxáció témakörben. 2021 nyara óta az ausztriai Institute of Science and Technology Austria (ISTA) kutatóegyetemen vagyok az NMR részleg vezetője. Mind a korábbi kutatásaim mind pedig a jelenlegi munkám során nagyban támaszkodtam és támaszkodom még ma is az ELTE-n megszerzett elméleti és gyakorlati ismeretekre. Sok köszönet mindezért Rohonczy János és Perczel András tanáraimnak!

LinkedIn

Végzettsége ELTE-s vegyész


2008-ban végzettek

Góbi Sándor

2008-ban végeztem az ELTE TTK vegyész szakán, majd 2014-ben a doktori fokozatot is megszereztem . Már ekkor is alacsony hőmérsékletű infravörös spektroszkópiai mérésekkel foglalkoztam, mátrixizolációs körülmények között. Az MTA Konkoly Obszervatóriumában tett páréves kitérő után első posztdoktori munkám Prof. Ralf I. Kaiser Hawaii Manoa Egyetemen található Reakciódinamikai csoportjának világszínvonalú kutatómunkájába kapcsolódhattam be, ahol a laboratóriumi asztrokémia alapjait sajátíthattam el. Ezt követően a Coimbrai Egyetem vendégszeretetét élvezhettem ugyancsak posztdoktori munkatársként, a Prof. Rui Fausto vezette kutatócsoportban. 2020-ban Prof. Tarczay György hazahívott, hogy az újonnan megalakult MTA-ELTE Lendület Laboratóriumi Asztrokémia csoportja által kiépített, egyedi képességekkel bíró VIZSLA névre keresztelt laboratóriumi asztrofizikai berendezés működtetésében vállaljak szerepet.

LinkedIn

Honlap


2007-ben végzettek

Orha László

2007-ben végeztem az ELTE TTK vegyész szakán. 9 évig dolgoztam az Izotóp Intézet Kft.-nél, ahol szén-14 és trícium radioaktív izotópokkal jelzett szerves vegyületek előállításával foglalkoztam. Ezután kerültem jelenlegi munkahelyemre, a Soneas Vegyipari Kft.-hez fejlesztő vegyész munkakörbe, ahol laboratóriumi eljárások méretnövelhetőségének, üzemesíthetőségének megvalósításán, meglévő technológiák optimalizalásán dolgozom, egy ideje K+F csoportvezetőként. Munka mellett, 2020-ban megszereztem a PhD fokozatot is a BME-n, biomassza-alapú ionos folyadékok előállítását és átmenetifém-katalizált keresztkapcsolási reakciókban való alkalmazását vizsgálva.

 

LinkedIn

Végzettsége ELTE-s vegyész


2006-ban végzettek

Bartók-Pártay Lívia

2006-ban végeztem az ELTE vegyész szakán és ugyanitt szereztem doktori fokozatot 2009-ben, határfelületi rendszerek és aggregációs folyamatok számítógépes szimulációjának témakörében. A vegyész szakon szerzett erős elméleti háttérnek köszönhetően először egy Eötvös ösztöndíjjal, majd egy Junior Research Fellowship-pal a Cambridge-i egyetemen folytathattam kutatást. Ez idő alatt új szimulációs módszerek fejlesztésével foglalkoztam, atomi rendszerek pontenciális energiafelületének hatékonyabb mintavételezéséhez, amivel mind termodinamikai, mint szerkezetbeli jellemzők jósolhatóak hatékonyabban. 2014-ben egy Royal Society Dorothy Hodgkin Research Fellowship-nak köszönhetően folytathattam a kutatást, először Cambridgeben, majd a Reading-i egyetemen, atomi rendszerek fázisdiagrammjának számolásával. 2019 óta a Warwick-i egyetemen vagyok Associate Professor, ahol a kutatómunka mellett a tanitasban és egy doktori program vezetésében részt veszek.  

LinkedIn


Gyimóthy Balázs

2006-ban végeztem az ELTE vegyész szakán. Közel 20 évet dolgoztam a szerves szintetikus kémia területén (ComGenex, AMRI, ComInnex, BioBlocks), különös hangsúlyt fektetve a gyógyszerjellegű molekulák tervezésére és szintézisére. Ezt követően négy éven keresztül az Egisnél új gyógyszerkészítmény-fejlesztési projekteket koordináltam. Jelenleg a ChemAxon Core Chemistry Libraries csapatában Product Owner-ként tevékenykedem, ahol kémiai informatikai megoldások fejlesztésén dolgozunk, melyek hatékonyan támogatják a tudományos és ipari kihívások megoldását. Szakmai pályafutásom során mindig az innováció és a gyakorlati alkalmazások összekapcsolása jelentette a legfőbb motivációt.

LinkedIn


Keglevich Kristóf

Az ELTE kémia és történelem szakjain tanultam, mindkettőn 2006-ban diplomáztam. 2008 óta a budapesti Fazekas Mihály Gimnáziumban dolgozom. Bár 2011-ben középkortörténetből szereztem doktori fokozatot, középiskolai tanári pályám első éveiben kizárólagosan kémiát tanítottam. Jó hasznát vettem annak a tudásnak, amelyet a TTK Kémiai Intézetének oktatói magas szinten, jól strukturáltan adtak át. Kezdő pedagógusként sok segítséget kaptam egykori tanáraimtól, pl. Riedel Miklóstól, Homonnay Zoltántól, Magyarfalvi Gábortól. Annak köszönhetően, hogy a Fazekas pedagógiai szakmai szolgáltatást nyújtó intézmény, és benne sok tehetséges és motivált diák vesz körül, a szoros értelemben vett iskolai teendőkön túl gyorsan „rákényszerültem” a versenyfölkészítésre, plusz feladatok és tananyagok gyártására is. Ezek a tevékenységek kedvem szerint valók, ahogyan örömmel kapcsolódom be a hazai kémiatanár közéletbe is elsősorban a Magyar Kémikusok Lapjának hasábjain keresztül.

Honlap


Mátyus Edit

Az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumának komplex természettudományos tagozatán érettségiztem (2001), majd az ELTE-n tanultam vegyész szakon (2006) és elméleti kémiából doktoráltam ugyanitt. Ezt követően 2-2 évet töltöttem az ETH Zürich-en és a University of Cambridge-en ahol a molekuláris kvantummechanika elméleti és számításos módszereinek fejlesztésén dolgoztam. 2016-ban tértem haza és alapítottam meg a Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoportot. A kutatócsoport munkáját a Swiss National Science Foundation, majd a European Research Council Starting Grant pályázatán elnyert támogatás tette lehetővé. 2024 nyarán a Magyar Tudományos Akadémia Lendület-pályázatán nyert további támogatást a Kutatócsoport munkája. Jelenleg egyik fő kutatási területem a relativisztikus kvantumelektrodinamika alkalmazása atomi-molekuláris rendszerekre. 

 Honlap

Wikipédia oldal


Mones Letif

2007-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd 2011-ben az ELTE Elméleti és fizikai kémia, anyagszerkezet-kutatás doktori programjának keretében az Enzimológiai Intézettel (ma Molekuláris Élettudományi Intézet) együttműködve PhD-t is szereztem. Kutatási területem a hibrid kvantummechanikai - molekulamechanikai szimulációk és szabadenergia-számítási módszerek fejlesztése volt. Ezután a Cambridge-i Egyetem Mérnöki, majd a Warwick-i Egyetem Matematika Tanszékén posztdoktori kutatóként számos optimalizációs és gépi tanuláson alapuló módszert fejlesztettem ki a számítógépes kémia területén. Az akadémiai évek alatt szerzett tudásom a statisztikai, optimalizációs és algoritmikus módszerek körében igen hasznosnak és alkalmazhatónak mutatkozott egy látszólag teljesen eltérő ágazatban: 2018-tól az észak-amerikai villamosenergia-kereskedelem területén végzek kutatásokat az elektromos áram lokális árának előrejelzésével és kereskedelmével kapcsolatban. Jelenleg az amerikai Solea Energy cég algoritmikus áram-kereskedelmével foglalkozó részlegét irányítom.

LinkedIn

Honlap


2005-ben végzettek

Gengeliczki Zsolt

Vegyészként végeztem a Kémiai Intézetben 2005-ben, és PhD fokozatomat is itt szereztem meg 2008-ban. Elemorganikus vegyületek elektronszerkezetét és gázfázisú termokémiai tulajdonságait vizsgáltam. Ezután posztdoktori kutatóként ultragyors infravörös spektroszkópiával foglalkoztam a Stanford Egyetemen 2011-ig. 2012-ben kezdtem fejlesztő analitikusként dolgozni a Richter Gedeon Nyrt-nél biotechnológiai területen, majd 2017-ben a Novartishoz szerződtem, és Ausztriába költöztem. Jelenleg biotechnológiai valamint sejt- és génterapiás gyógyszerkészítmények fejlesztését támogatom analitikai projektvezetőként. 

ELTE-s hallgatóként korán bekapcsolódtam a tudományos diákköri munkába, és a szakmai ismeretek elsajátítása mellett különböző szervezési feladatokat is kaptam. Erre a komplex tudásra azóta is folyamatosan támaszkodom, bármilyen pozícióban is dolgozom.

LinkedIn


2003-ban végzettek

Barta Katalin

Tanulmányaimat az ELTE vegyész szakán végeztem, ahol másodéves hallgatóként csatlakoztam Horváth István Tamás professzor frissen alapított kutatócsoportjához, ezzel „zöld utat kaptam” a kutatásaimhoz. Nívódíjjal jutalmazott diplomamunkámat az alternatív oldószerek témakörében végeztem Horváth professzor csoportjában és a Leeds-i Egyetemen, Erasmus ösztöndíjasként. Innen egyenes út vezetett az RWTH-Aachen-be, ahol Walter Leitner mentorálása alatt, 2008-ban szereztem doktori fokozatot katalízis témakörben. Ezt követően Peter Ford csoportjában kaptam posztdoktori állást a Kaliforniai Egyetemen, Santa Barbarában (USBC). Peter klasszikus bio-szervetlen és fotokémiában ismert szakértőként elhatározta, hogy a biomassza katalitikus átalakításával kíván foglalkozni, ami mindkettőnk számára nagy kihívás volt, hiszen eredetileg egyikünk sem volt jártas ebben a témában. Mindenesetre talán a kreatív légkörnek és a kellemes Csendes-óceáni levegőnek köszönhetően sikerült kifejlesztenünk az UCSB-Process-t, amely egy lépésben lehetővé teszi a nyers biomassza hatékony katalitikus átalakítását. Ezután 2010-től 2012-ig tudományos munkatársként dolgoztam a Paul T. Anastas professzor által alapított „Center of Green Chemistry and Engineering”-ben, a Yale Egyetemen. 2013-ban, asszisztens professzorként kezdtem önálló pályafutásomat a Groningeni Egyetemen, ahol 2017-ben Associate Professor-rá léptettek elő. A Groningeni évek meghatározóak voltak a pályafutásomban, hiszen fantasztikus tudományos közegben végeztem a munkámat egy olyan intézetben (Stratingh Institute for Chemistry), amelynek vezetője, Ben L. Feringa 2016-ban kémiai Nobel-díjat kapott.

2019 óta és jelenleg is, teljes állású professzorként dolgozom a Karl-Franzens Egyetemen Grazban, ahol a „Fenntartható Katalízis” részleget vezetem. Kutatócsoportom fő témája továbbra is a zöld kémia, ezen belül új környezetbarát katalitikus eljárások kifejlesztése és a megújuló anyagforrások, például a biomassza hatékony átalakítása és hasznosítása. Munkatársaimmal szép eredményeket értünk el a lignin felhasználása és a biomasszából előállítható új termékek kifejlesztése területén, amelyeket díjakkal is jutalmaztak. Kutatásainkban jelenleg jelentős szerepet kapnak a körforgásos gazdasághoz kapcsolódó, illetve annak molekuláris alapjait megteremtő tématerületek, ezen belül főleg a lebomló műanyagok, vagy az intelligens felületaktív anyagok fejlesztése.

Nagy örömömre szolgál, hogy az elmúlt évek során jelentős támogatást nyertem az Európai Kutatási Tanácstól: 2015-ben az ERC Starting Grant, 2019-ben az ERC Proof of Concept Grant, és 2023-ban az ERC Consolidator Grant keretében. 2021-ben elnyertük az EIC Transition Grant-et, ami 2,5 millió eurós támogatást biztosított az alapkutatásaink gyakorlatba való átültetése céljából. Ezen túl aktívan részt veszünk a Marie Curie Doctoral Network programokban, résztvevőként és koordinátorként egyaránt.

Pályafutásom során több országban és számos érdekes kutatási területen bontogathattam szárnyaimat, de az ELTE mindig is a stabil szakmai otthont jelentette számomra. Meggyőződésem, hogy az a kitűnő szakmai alaptudás és tudományos szemlélet, amit alma materem, és egyben az ELTE Bolyai Kollégiuma biztosított számomra, meghatározó volt a későbbi pályám alakulása szempontjából. Nosztalgikusan gondolok vissza a kitűnő és egyben fárasztó laborgyakorlatokra, Pál Jenő professzor matematika óráira, a szóbeli vizsgákra és a szigorlatokra, melyekhez hasonlót a nyugati egyetemeken még hírből sem ismernek a diákok. Hálásan gondolok vissza az ELTE falai között sok-sok tanulással, labormunkával és könyvtárazással eltöltött évekre, hiszen ez az itt elsajátított tudásanyag külföldön is támaszként és olyan belső iránytükörként szolgált, amire a mai napig építhetek.

Honlap


2002-ben végzettek

Borondics Ferenc

2002-ben MSc fokozattal diplomáztam az ELTE vegyész szakán, molekulaszerkezet kutatói és számítógépes kémia szakirányokon, majd ugyanitt 2007-ben PhD fokozatot szereztem. Az ELTE vegyész képzése, választható szakirányai és speciálkollégiumai erős alapot biztosítottak egy interdiszciplináris karrierhez elindításához. Kutatómunkámat, mely  szén nanoszerkezetek spektroszkópiája, funkcionalizálása és felhasználására irányult, mind diplomamunkám, mind doktori tanulmányaim alatt az MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézet Kísérleti Szilárdtestfizika osztályán végeztem. Tanulmányaim során ERASMUS es Fulbright ösztöndíjakkal Spanyolországban és az Egyesült Államokban volt lehetőségem bővíteni ismereteimet. Doktori fokozatom megszerzése után posztdoktori ösztöndíjjal a Lawrence Berkeley National Laboratory-ban folytattam kutatásaim: először az Advanced Light Source szinkrotronban infravörös spektroszkópiával, majd a Chemical Sciences Division-nél felületi kémiával és katalízissel foglalkoztam. 2010-től a Canadian Light Source szinkrotron Mid-IR beamline-jának felelőse lettem. Jelenleg, 2014 óta, a franciaországi SOLEIL szinkrotronnál dolgozom, mint a SMIS infravörös beamline labovezetője.

LinkedIn


Bődi András

2002-ben diplomáztam, PhD fokozatomat summa cum laude minősítéssel szereztem 2006-ban az ELTE-n, ahol Szepes László és Császár Attila csoportjaiban a fémorganikus, fizikai és elméleti kémia alapjaival ismerkedtem meg. Kutatásaim során a nitrogéncsoport alkil-vegyületeit vizsgáltam fotoelektron-fotoion koinszidencia spektroszkópiával, melyhez a kísérleti munkát a University of North Carolinán folytattam. Kutatóutak során rövidebb-hosszabb ideig dolgoztam Kanadában, a University of Saskatchewan és a Memorial University of Newfoundland intézeteiben, valamint egy évig tanítottam és kutattam Reykjavíkban, a University of Icelandon. Pályámat Svájcban, a Paul Scherrer Institute (PSI) Reakciódinamika Csoportjában folytattam, ahol kezdetben a vákuum ultraibolya sugárvonal kialakításában és az iPEPICO koincidencia-spektrométer fejlesztésében vettem részt, majd 2016-ban csoportvezető lettem. Kutatásom középpontjában a vákuum ultraibolya fotoionizáció, a termokémia és a reakciódinamika áll, mely területekhez az ELTE-n szerzett alapos kémiai és fizikai tudás stabil alapot adott.

LinkedIn

Honlap


Németh Zoltán

A 2002-es diplomavédésemet követően az ELTE Kémiai Intézetében szereztem meg a PhD fokozatot is. Ezt egy féléves ösztöndíj követte a Tokiói Egyetemen, majd hazatérve az ELTE-n tanársegédként illetve adjunktusként dolgoztam tovább a Magkémiai Laboratóriumban. Az oktatás mellett elsősorban átmenetifém-vegyületeket vizsgáltam eleinte Mössbauer-, majd szinkrotron röntgenspektroszkópiákkal. Utóbbiakat később ultragyors fotofizikai és fotokémiai folyamatok vizsgálatára is alkalmaztam már a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársaként Vankó György csoportjában. Ennek során számos külföldi (francia, német, japán, amerikai stb.) szinkrotronban és röntgenlézerben dolgoztunk nemzetközi kutatócsoportokkal együtt, hogy kidolgozzuk a pikoszekundumnál gyorsabb folyamatok röntgenspektroszkópiai elemzésének lehetőségeit. A nagyberendezések mellett laboratóriumi méretben is próbálom meghonosítani a nagy energiafelbontású röntgenspektroszkópiákat, immáron a saját alapítású spinout cégemmel (LynXes Innovation Kft) és egy EIC Accelerator pályázat támogatásával.

Honlap


Zádor Judit

2002-ben diplomáztam az ELTE vegyész szakon, az utolsó évemet a University of Leeds-en töltve kutató Erasmus diákként.  A PhD fokozatot szintén az ELTE-n szereztem Fizikai Kémiából, légkör- és égéskémiai modellek vizsgálatából. Egy évet a Központi Kémiai Kutatóintézetben dolgoztam kísérleti témán, majd 2007-ben a Sandia National Laboratories-ben, Kaliforniában kezdtem posztdoktori pozícióban elemi reakciók kinetikájával foglalkozni. Jelenleg vezető kutatóként dolgozom a Sandia-ban, ahol széles skálán vizsgálom kémiai reakciók kinetikáját számítógépes módszerekkel.

 

 

Honlap


Zagyi Péter

2002-ben végeztem mint kémia-földrajz szakos tanár. Ettől az évtől kezdve mindmáig a Németh László Gimnáziumban tanítok. Már több mint egy évtizede ügyvezető elnöke vagyok a kémia OKTV versenybizottságának, valamint főszerkesztője a Középiskolai Kémiai Lapoknak. Ezekben a tisztségeimben, a mindennapi munkámban és sok más egyéb lehetőséget megragadva azért dolgozom, hogy a kémia iránt érdeklődő (vagy még egyelőre nem érdeklődő) gyerekeknek minél több lehetőséget teremtsek a minőségi természettudományos gondolkodásra: az órai feladatoktól a felső tagozatosoknak szóló kerületi kémiaversenyen és az utóbbi évek egyetlen televíziós kémiai vetélkedőjén át a Nemzetközi Kémiai Diákolimpiáig. Jó néhány diákom végzett már az ELTE kémia szakán, amelyet ma is jó szívvel ajánlok minden tanítványomnak.


2001-ben végzettek

Beke-Somfai Tamás

2001-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, ugyanitt itt szereztem meg a PhD fokozatot is 2007-ben. 2008-2015 Chalmers University of Technology egyetemen dolgoztam Göteborgban, mint posztdoktor, majd mint meghívott kutató. 2015-ben Marie Curie ösztöndíjjal jöttem haza a HUN-REN Természettudományi kutatóközpontba ahol Lendület majd Élvonal támogatásokkal sikerült megalakítanom és mai napig vezetnem a Biomolekuláris Önrendeződés kutatócsoportot, elsősorban önrendeződő membránaktív peptidekkel foglalkozunk. 2021-től vagyok aktív tagja a Fiatal Kutatók Akadémiájának, és 2023-től igazgatóhelyettese a HUN-REN TTK Anyag- és Környezetkémiai Intézetének.

 

LinkedIn


Schlosser Gitta

Az esztergomi Dobó Katalin Gimnáziumban érettségiztem, majd az ELTE-n tanultam vegyész szakon, ahol 2001-ben vegyész diplomát, majd 2005-ben doktori fokozatot szereztem. Az egyetemen először peptidkémiával kezdtem foglalkozni, majd az érdeklődésem a tömegspektrometria felé fordult, azon belül is a biokémiai, szerves kémiai alkalmazásokkal foglalkozom. Doktori tanulmányaim alatt egy évet Olaszországban töltöttem, ahol lehetőségem volt a legmodernebb műszeres technikákkal gyakorlatot szerezni.  2007-től két évet Németországban, a Philips Research Laboratories központjában dolgoztam ösztöndíjasként. 2017 óta az ELTE Analitikai Kémiai Tanszékén vagyok egyetemi adjunktus. 2020 szeptemberében alakult meg itt a kutatócsoportom az MTA Lendület program támogatásával, amelyhez az egyetemen az elmúlt években magas szintű infrastruktúra épült ki. Kutatási területünk biológiai és klinikai szempontból is fontos fehérjék, illetve fehérjemódosítások vizsgálata újszerű, tömegspektrometriára épülő módszerekkel.

Honlap


Szekeres Zsolt

2001-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd az ELTE Kémiai Doktori Iskolájában szereztem PhD fokozatot 2006-ban, elméleti kémiából. Doktori munkám során azt vizsgáltam, hogy nagyobb molekulák kvantumkémiai leírása hogyan közelíthető kisebb molekula egységek hasonló leírásának kombinációjával. Doktori éveim során több alkalommal vettem részt külföldi kutatásokban és tanulmányokban: Kanadában, Németországban, Nagy-Britanniában és Hollandiában. Ezután a kvantumkémiában megszerzett alkalmazott matematikai és programozási tapasztalatot felhasználva a pénzügyi szektorban helyezkedtem el, ahol a Morgan Stanley-nél és az MSCI-nál kvantitatív pénzügyi modellek fejlesztésén, validációján és auditálásán dolgoztam. 2020-tól a Morgan Stanley HR adattudományi csapatát vezetem, ahol hasonló alkalmazott matematikai modellekkel a munkavállalói sajátságos szervezeti dinamikával való összefüggését vizsgáljuk, valamint olyan GenAI alapú termékeket fejlesztünk, amik az alkalmazottaink munkáját tehetik hatékonyabbá.

LinkedIn


1999-ben végzettek

Novák Zoltán

1999-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd a PhD fokozatot 2004-ben szereztem meg az egyetemen. 2004-2005-ben posztdoktori kutatásokat végeztem a California Institute of Technology-n, amit folytattam az ELTE-n. Önálló kutatásaimat 2007-ben kezdtem az ELTE Kémiai Intézetében átmenetifém-katalízis és szerves szintézisek témakörben. 2012-ben és 2023-ban Lendület pályázatot nyertem el. 2016-ban habilitáltam, majd 2019-ben szereztem meg az MTA Doktora címet. Jelenleg az ELTE Kémiai Intézetében végzem kutatásaimat, a Szerves Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanáraként.

 

 

Honlap


Szirtes Gábor

1999-ben végeztem az ELTE vegyész szakán. Harmadévesként elnyertem egy tudományos ösztöndíjat, amivel a pittsburghi Duquesne Egyetem  és a Princeton Egyetem együttműködésében foglalkozhattam molekuladinamika modellezéssel. Hazatérve kicsit belekóstoltam a fizikusképzésbe, majd az Enzimológiai Intézetben fehérjetérszekezet-predikcióval foglalkoztam. Diplomamunkámban az elsők között alkalmaztam gépi tanulás módszereket kémiai témában. A gépi tanulás módszerek elméletének jobb megértése annyira izgalmasnak tűnt, hogy az ELTE Informatikai Karának doktori iskolájába jelentkeztem és az emlősagy memóriafunkcióit igyekeztem modellezni gépi tanulás, jelfeldolgozás és információelméleti módszerekkel. Kutatóként aztán a UCSF-en (San Francisco) és a Columbia Egyetemen (New York) látásmodellezéssel, illetve az idegsejtek jelátvitelének modellezésével foglalkoztam. A Magyary Zoltán ösztöndíj segítségével itthon az ELTE PPK kísérleti pszichológusait segítettem (jelfeldolgozás algoritmusok implementálása EEG adatok modellezéséhez), majd Tübingenben foglalkoztam ismét memória- és térreprezentáció kutatással. 2012 óta alkalmazott gépi tanulással foglalkozom, elsősorban gépi látás, illetve természetes nyelvfeldolgozás témákban. Csoportommal részt vettünk egy nagyszabású térrekonstrukciós projectben Szingapúrban (fák geometriájának automatikus monitorozása), amiért az ENSZ fenntarthatósági díjában részesültünk. Jelenleg a saját konzultációs cégemet (WeSpeakAI Zrt) építem.

Bár elkanyarodtam a kémiától, gondolkodásomat mind a mai napig erősen meghatározza az, amit egyetemi éveim alatt tanultam. Struktúra keresés, feltevések kimondásának és validálásának fontossága, vágy a problémák feltörésére. Szintén segítség, hogy ipari, mezőgazdasági, orvosi feladatok során felmerülő kémiai szempontokat képes vagyok értelmezni.  

LinkedIn


1998-ban végzettek

Ambrus-Aikelin Géza

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán és 2004-ben védtem meg a PhD-met szerkezeti biológiából ugyanott. 2005-ben San Diego-ba költöztem feleségemmel hogy posztdoktorként sejtbiológiai kutatásokat végezzek a Scripps Intézetben. 2010-től gyógyszerbiológusként dolgozom kismolekulás hatóanyagok felfedezésében. Ipari pályafutásomat nagyobb gyógyszeripari cégeknél kezdtem (Johnson & Johnson, Takeda), majd a kisebb biotech cégek fele fordultam ahol jelenleg osztályvezetőként kutatok. Korai kutatásaink során az általam vezetett programokból 2 gyógyszermolekula jutott klinikai fázisba. Alapképzésem segít hatékonyan együttműködni a gyógyszerkémikusokkal és megérteni a kismolekulák optimalizálásához szükséges lépéseket. 

LinkedIn


Földesiné Papp Eszter

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, majd PhD fokozatot szereztem 2002-ben. Kutatásaimat az ELTE Kémiai Technológiai Tanszékén végeztem, gabonafélék mikotoxin tartalmának mérésére dolgoztunk ki extrakciós és kromatográfiás módszereket, majd validáltuk ezeket. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani Horváthné Dr. Otta Klára tanárnőnek a támogatásáért. 2002 és 2004 között a Richter Gedeon Nyrt Minőségellenőrző Laboratóriumában dolgoztam, majd gyermekeim születését követően 2010-ben a Richter Gedeon Nyrt Készítményfejlesztési Főosztályán, a Fejlesztési Analitikai Osztályon folytattam a munkámat, ahol az originális gyógyszerkészítmények hatóanyag-tartalmi és bomlásvizsgálati módszereinek fejlesztésével foglalkozom azóta is.


Hazai Eszter

1999-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, ugyanitt szereztem PhD fokozatot szerkezeti biokémia szakirányon 2003-ban. Kutatásaimat az MTA KK Farmakobiokémiai Oszályán végeztem a citokróm P450 enzimek és a hozzájuk köthető gyógyszer-metabolizmus területén. 2002 és 2004 között a University of Massachusetts Molekuláris Farmakológiai Osztályán posztdoktorként folytattam kutatásaimat. Onnan hazatérve 2006-ban egy munkatársammal Virtua Drug néven bioinformatikai céget alapítottunk, amelyet azóta is vezetek. Az elmúlt évtizedben fókuszunk áttevődött a domain nevek forgalmának és minőségének matematikai módszerekkel történő értékelésére. Ezen a területen nemzetközi sikereket arattunk, a domain aftermarket egyik meghatározó szereplőjévé váltunk. Emellett társadalmi munkában a Budapest Akadémiai Kórus kórustitkáraként tevékenykedem és főszervezője vagyok az évente megrendezésre kerülő Énekel az Ország kórusrendezvénynek.

LinkedIn


Janecska Ákos

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán. Diplomamunkámat Iván Béla professzor Polimer Kémiai és Anyagtudományi Csoportjában polimerkémiai témában írtam. További pályafutásomat végig polimerkémiai területen folytattam, voltam poliolefin katalizátor kutatómérnök a TVK Rt fejlesztési csoportjában, dolgoztam a DuPont cégnél, mint műszaki műanyagok piackutatója, a BASF és Grace cégeknél, mint poliolefin katalizátor műszaki szakértő járva a világ különböző petrolkémiai üzemeit. Jelenleg a MOL NyRt polimer applikációs mérnöke vagyok, fő feladatom a vevőink támogatása a MOL NyRt HDPE, PP és LDPE termékeinek alkalmazás és feldolgozástechnológiai kérdéskörében.

LinkedIn


Juhász Gergely

Még a múlt században, 1998-ban végeztem az ELTE TTK kutatóvegyészként a Magkémia Laboratóriumban. PhD-fokozatomat kisebb kitérők után a Kyushu Egyetemen (Japán) szereztem meg. Az ELTE-n megszerzett erős alapok sokat segítettek abban, hogy a posztdoktori éveim alatt a Carnegie Mellon Egyetemen (USA) és a Kyushu Egyetemen (Japán) kutatási irányomat elméleti és számítógépes kémia felé fordítsam.

2015 óta a Tokyo Science (korábban TITECH, Japán) intézetében folytatom kutatásaimat, elsősorban szén-nanocsövek és elektrokémiai rendszerek elméleti szimulációjára összpontosítva. Kutatásaim mellett az egyetem angol nyelvű kémiaoktatását szervezem, továbbá a TAC-MI nevű, kémiai informatikát ötvöző interdiszciplináris doktori program egyik vezető oktatója és tagja vagyok. Pályafutásom során megtanultam, hogy a mély és sokoldalú tudás bármikor fordulópontot hozhat egy tudományos karrierben – sosem lehet tudni, mikor válik az elektrokémia, az elméleti kémia vagy más terület meghatározóvá a munkánk során.

LinkedIn


Kállay Mihály

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán. A diploma megszerzése után doktori ösztöndíjasként folytattam kutatásaimat az Elméleti Kémiai Tanszéken, ahol elsősorban automatizált programozási technikákat fejlesztettem nagy pontosságú kvantumkémiai módszerek egyenleteinek megoldására. Doktori értekezésemet 2001-ben védtem meg. 2002 és 2004 között a Mainzi Egyetemen (Németország) dolgoztam posztdoktorként, ahol a kifejlesztett módszerek molekuláris tulajdonságok meghatározására való adaptálásával foglalkoztam. 2004. októberétől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszékén dolgozom, ahol az Európai Kutatási Tanács, az MTA Lendület Program, illetve a HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok Program segítségével kutatócsoportot építettem ki. Csoportunk elsősorban pontos kvantumkémiai módszereket fejleszt nagy méretű molekuláris rendszerek megbízható leírására.

Honlap


Kele Péter

1998-ban végeztem az ELTE-n biológia-kémia szakos tanárként. Ezt követően felvételt nyertem a floridai University of Miami kémia doktori iskolájába, ahol 2002-ben PhD fokozatot szereztem. 2003 és 2013 közt az ELTE Kémiai Intézetének munkatársa voltam, közben két évet töltöttem a Regensburgi Egyetemen Humboldt ösztöndíjasként. 2013-ban az MTA Lendület programjának keretében új kutatócsoportot hoztam létre az MTA Természettudományi Kutatóközpontjában. Jelenleg tudományos főmunkatársként vezetem a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontjának Szerves Kémiai Intézetében a „Lendület” Kémiai-Biológia Kutatócsoportot. Kutatásaim célja olyan biokompatibilis, szelektív kémiai reakciókra alkalmas fényérzékeny vegyületek előállítása, melyek lehetővé teszik élő sejtek kiszemelt fehérjéinek nagyfelbontású mikroszkópos vizsgálatát, vagy terápiás szerek precíz célba juttatását.

Honlap

@ChemBiolHun 

chembiolhun


Mihucz Viktor

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, 1999-ben kémiatanári minősítést is szereztem ugyancsak az ELTE-n. A PhD fokozatomat 2002-ben szereztem meg kapcsolt méréstechnikák elemspecieszek meghatározása témakörben szintén az ELTE-n. Önálló kutatásaimat 2020-ban kezdtem az ELTE Kémiai Intézetében környezet- és élelmiszeranalitika témakörben. 2014-ben habilitáltam, majd 2022-ben szereztem meg az MTA Doktora címet. 2008 óta az ELTE TTK Analitikai Kémiai Tanszékén dolgozom. OFFICAIR elnevezésű EU-pályázatban, beltéri levegőminőség témájú COST 17136 pályázatban munkacsoportvezetőként, illetve 4 nemzetközi kétoldalú kutatási együttműködést vezettem. 2020-ban kapcsolódtam be a Challenge-driven, Accessible, Research-based Mobile European University, röviden CHARM-EU egyetemi szövetség munkájába.

Honlap


Szakács Tibor

Okleveles vegyész diplomámat 1998-ban az ELTE vegyész szakán szerezem, melyet egy évre rá kiegészítettem egy kémia tanári diplomával. Dr. Iván Béla témavezetésével az ELTE Doktori Iskolájának keretein belül az MTA Központi Kémiai Kutatóintézetben (KKKI, ma HUN-REN TTK) 2005-ig foglalkoztam a degradált poli(vinil-klorid) kémiai módosításának lehetőségeivel. A témával kapcsolatos PhD dolgozatomat 2004-ben védtem meg. 2005-től az ABL&E-JASCO Magyarország Kft munkatársaként spektroszkópiai és gyógyszervizsgálati készülékek forgalmazásán túl az ipari és kutatói területen dolgozók munkájához nyújtok szakmai segítséget az igény felméréstől a betanításon át az eredményes felhasználásig.

 

LinkedIn


Szakács Zoltán

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, a Bolyai Kollégium inspiráló közösségének tagjaként. Kétéves DAAD-ösztöndíjam végeztével 2001-ben kémia PhD fokozatot szereztem a düsseldorfi Heinrich-Heine Egyetemen. 2001 és 2007 között ELTE Kémiai Intézetében dolgoztam tanársegédként, ahol 2006-ban az ELTE kémia PhD fokozatát is megszereztem. Témám NMR és UV spektroszkópia, kapilláris elektroforézis és titrálások alkalmazása volt sav-bázis és szupramolekuláris egyensúlyi rendszerek tanulmányozására. 2007 óta a Richter Gedeon Nyrt-ben dolgozom NMR spektroszkópusként szerkezetkutatási és gyógyszeranalitikai problémák megoldásán. Évekig voltam az MTA NMR Munkabizottság titkára, jelenleg a Semmelweis Egyetem címzetes egyetemi docense, valamint a Richter Gedeon Alapítvány a Magyar Kémiaoktatásért kuratóriumi elnöke vagyok. Az ELTE-n megszerzett gondolkodásmód, ismeretek és készségek a külföldi tanulmányúttól kezdve az ipari feladatok megoldásáig mindenhol szilárd alapot és önbizalmat adtak a munkámhoz.

LinkedIn


Tarnai Máté

1998-ban végeztem az ELTE vegyész szakán szerkezetkutató szakirányon, diplomamunkámat azonban analitikai kémia / komplexkémia tárgykörében írtam (ciklodextrin komplexképző funkciói). Ezt követően Monbusho kutató ösztöndíjas voltam a Hokkaido Egyetemen (Japán), ahol bioszervetlen kémiai témában szerkezeti és funkcionális enzimmodellekkel foglalkoztam. PhD fokozatot DAAD ösztöndíjasként a Heidelbergi Egyetemen szereztem 2006-ban, kutatási témám ugyancsak bioszervetlen kémiával függött össze, merev biciklusos ligandumcsalád átmenetifém komplexeit vizsgáltam oxidatív enzimek modelljeiként.

Hazatérve a Richter Gedeon Nyrt Kutatási analitikai osztályán kezdtem el dolgozni, ami azóta is munkahelyem. Feladatom originális és generikus hatóanyagok illékony szennyezőinek gázkromatográfiás meghatározásához módszerek kifejlesztése, validálása. A szabályozott ipari környezetben is van bőven lehetőség alkalmazni a korábban megszerzett széleskörű tudást, szemléletmódot, illetve használni csúcskategóriás mérőberendezéseket.


1997-ben végzettek

Csesztregi Tamás

1997-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ jogelődjénél, a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézetben szakértőjelöltként kezdtem dolgozni. 2004 óta vagyok igazságügyi szakértő, 2012-ben az akkori Szerves Kémiai Analitikai Szakértői Osztály osztályvezető helyettese, 2019-től pedig a Kábítószervizsgáló Szakértői Intézet igazgatója lettem. Szakterületem a kábítószerek és dizájner drogok vizsgálata, illetve a laboratóriumi információkezelés, de közreműködtem a véralkohol-vizsgáló laboratórium fejlesztésében is. Részt vettem dizájner drogok hazai szabályozásában alkalmazott generikus kémiai leírások kidolgozásában. Fő kutatási területem a mérési bizonytalanság és mintavételezés. A Bűnügyi Szakértői Intézetek Európai Hálózata Kábítószer Munkacsoportjában végzett munkám révén több olyan nemzetközi feladatba is bekapcsolódhattam, ami jelentős hatással volt a szakterületünkre.
A munkám során nap mint nap merülnek fel olyan feladatok, kérdések, amikor a megoldás kulcsa a kritikus szakmai gondolkodás és a probléma visszavezetése az alapvető kémiai ismeretekre. Ezekben a helyzetekben pótolhatatlan az a szakmai szemlélet és alaptudás, amit az ELTE vegyészképzése során kaptam.


Sztáray Bálint

Kaposiné Héger Ágnes személyében fantasztikus általános iskolai kémia tanárom volt, akinek hatására reszt vettem a Hevesy kémiai versenyeken. Az ELTE Apáczai Csere János Gimnáziumában pedig az ország egyik legjobb kémia tanára, Villanyi Attila készített fel az országos versenyekre. 1992-ben csapatunk második helyen végzett a világon a kémiai diákolimpián. Kísérőtanárunk, Nagy Attila hatására kezdtem az ELTE-n Szepes László kutatócsoportjában fotoelektron-spektroszkópiai tudományos diákköri munkába. Fémorganikus vegyületek elektronszerkezetet vizsgáltuk, és ebből a tárgykörből írtam mind a szakdolgozatomat, mind pedig a doktori értekezésemet (1997, illetve 2001).

Doktori munkám alatt ösztöndíjasként néhány hónapot, aztán meg több, hosszabb-rövidebb időt tölthettem a University of North Carolina Kémiai Tanszékén Tomas Baer laborjában, es onnantól kezdve leginkább fotoelektron-fotoion-koincidencia-spektroszkópiával (PEPICO) foglalkoztam. Doktorálás után a UNC-n voltam posztdoktoráns, azután az ELTE Kémiai Intézetében kaptam adjunktusi állást. 2008 óta pedig a nyugati parton voltam először docens, majd egyetemi tanár a University of Pacific magánegyetemen.

Kutatási témám kísérleti gázfázisú fizikai kémia, PEPICO spektroszkópiával vizsgáljuk kis (először fémorganikus, majd egyre kisebb egyéb) molekulák energetikáját es bomlási folyamatait. Ennek kereteben több különböző kutatóintézetben is építettünk PEPICO berendezéseket, a UNC után a svájci SLS szinkrotronban (Bődi András korábbi ELTE-s csoporttárssal együtt) majd legutóbb a Sandia National Laboratory-val együttműködésben a Berkeley ALS szinkrotronnak is. Legutóbb pedig egy új spektroszkópiai technikát találtunk ki: ionpár keltést detektálunk koincidencia spektroszkópiával (a Párizs melletti Soleil szinkrotronon); így sikerült meghatároznunk a fluormolekula messze legpontosabb kötési energiáját.

Az utóbbi években pedig a legtöbb időmet kémián kívül töltöm: sportigazgatással, és újabban egy hatalmas egyetemi programot vezetek gimnazistáknak.

Honlap


1995-ben végzettek

Bokor Mónika

1995-ben végeztem az ELTE vegyész szakán molekulaszerkezet kutatói szakirányon. A PhD-met ugyanitt szereztem meg 2000-ben, melyhez spinátmenetet mutató vegyületeket vizsgáltam NMR spektroszkópiával.  2012-től a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontban dolgozom (1998-től 2011-ig jogelődjében az MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézetben). 1998-tól 2008-ig a hidrogén viselkedését vizsgáltam palládium-ezüst ötvözetekben. Munkámat 2000-ben Akadémiai Ifjúsági Díjjal, 2001-ben Bolyai János Kutatási Ösztöndíjjal ismerték el. 2005-től 2023-ig NMR-spektroszkópiával pedig fehérjék oldatbeli hidratációját kutattam. Azóta fotolumineszcenciával és Raman-spektroszkópiával vizsgálok napelemekhez szánt perovszkit-vegyületeket. Jelenleg az MTA doktori dolgozatom benyújtását intézem, melynek címe: NMR-spektroszkópia alkalmazása rendezetlen fehérjék hidratációjának vizsgálatára.

Honlap


Botvay András

1995-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd ugyanitt szereztem PhD fokozatot, és a Kémiai Intézet volt az első munkahelyem is, ahol az egykori Kémiai Technológiai és Környezetkémiai Tanszéken dolgoztam tanársegédként. Kutatói pályám kezdetén szintetikus polimerkémiára specializálódtam, polimeranalóg reakciókkal, poliszulfonok kémiai módosításaival foglalkoztam a disszertációmban. Majd az iparban folytattam a pályafutásomat, évekig dolgoztam gyógyszeripari cégeknél, kutatólaborban, ahol elsősorban a preparatív kémiai tudásomat hasznosíthattam. Aztán egy újabb váltással visszakerültem a polimeres területre, és 2010 óta a műgyanták fejlesztésével és gyártásával foglalkozó Polinvent Kft csapatát erősítem. Itt elsősorban mint analitikust foglalkoztatnak, részben üzemi minőségellenőrzési, részben K+F területen. Az évek során számos műszeres analitikai módszer megismerésére, majd alkotó művelésére nyílt lehetőségem: potenciometrikus és Karl Fischer-titrálás, FTIR- és UV-VIS-spektroszkópia, kromatográfiás technikák (GC, HPLC, GPC), valamint termikus analízis (DSC). Utóbbi módszernek az UV-fotopolimerizáció tanulmányozására kifejlesztett változatát (UV-DSC vagy foto-DSC) emelném ki mint egy viszonylag ritka összekapcsolást, amely tudományos szempontból is érdekes eredményeket hozott számunkra. 

Az ELTE-n megszerzett sokrétű tudás jó alapokat biztosított nekem, hogy különböző területeken is megálljam a helyem a változatos ipari K+F-környezetben.

LinkedIn


Csonka István

Mindig elvarázsolt a gondolat, már a pécsi Nagy Lajos Gimnázium dr. Kromek Sándor vezette kémia speciális osztályát 1986-ban kezdve, hogy az anyagok szerkezetét és viselkedését vissza tudjuk vezetni a látható méreteknél sok nagyságrendel kisebb atomok-molekulák létezésére és sajátságaira. Ráadásul ezeket az apró építőelemeket igen nagy pontossággal tudjuk létrehozni, átalakítani, egymással kölcsönhatásba hozni, gyakorlatilag egy edényben jól összerázva őket. Elképesztő! Pályafutásom során ezt a varázslatot, a molekulák szerkezetét és viselkedését tanulmányoztam elméleti kémiai és molekulaspektroszkópiai módszerekkel alkalmazásával, és ezt használtam föl a preparatív laborban, majd nagyobb méretekben az üzemi gyártásokban is. Az ELTE TTK Kémiai Intézetben szereztem diplomát 1995-ben, és az ott és a DKFZ-ben (Deutsche Krebsforschung Zentrum, Heidelberg) töltött doktori és posztdoktori éveim után 2007-től a Soneas Chemicals Kft (régebbi nevén Ubichem Kutató Kft) dolgoztam 12 évet, előbb a kutatólaborban vegyészként, majd a kísérleti üzemben vegyészmérnökként. A nagyméretű, akár tonnás gyártások technológia-fejlesztése és végrehajtása igen izgalmas feladat. Az, hogy közben nem csak a kémiának kell megfelelni, hanem a legkülönbözőbb elvárásoknak is, mint pl a gyógyszerhatóanyagok gyártását irányító GMP (Good Manufacturing Practice), a környezetvédelmi szabályok, és persze a gazdaságosság, az csak fokozza a mulatságot. Szakmai hobbim, a vákuumtechnológia révén újra eltöltöttem két évet az ELTE-n, ahol egy UHV (Ultra High Vacuum, <10-8 mbar nyomás) készülék, a "VIZSLA" (Versatile Ice Zigzag Sublimation Setup for Laboratory Astrochemistry) készülék megépítésében, beüzemelésében és alkalmazásában vettem részt. Egy korábbi együttműködést folytatva előbb szaktanácsadóként, és 2021-től technológiai menedzserként építem és üzemelem be a Kappa Bioscience AS új K2-vitamin üzemét Osloban, családostul-macskástul kiköltözve. 

LinkedIn

Honlap


Füsti-Molnár László

1995-ben végeztem vegyészként, és 1999-ben szereztem PhD-t elméleti kémiából, elektron korrelációs számítások, valamint kvantumdinamikai és fotódisszociációs módszerek tanulmányozása és fejlesztése témákban. 1999-től 2004-ig posztdokként dolgoztam az Arkansasi Egyetemen, ahol egy gyorsabb és jobban skálázódó DFT-módszer és program kifejlesztésén dolgoztam síkhullámok alkalmazásával, amelyek matematikai részleteivel már többé-kevésbé tisztában voltam a korábbi kvantumdinamikai tanulmányaim kapcsán. 2004-től 2007-ig egy QChem nevű kvantumkémiai számításokkal foglalkozó cégnél dolgoztam, majd kedvet kaptam, hogy mélyebben tanulmányozzam a számításokon alapuló gyógyszerkutatás részleteit, és a Floridai Egyetemen dolgoztam ebben a témában 2009-ig. 2009 és 2018 között egy OpenEye nevű cégnél dolgoztam gyógyszerkutatáshoz használható programok kifejlesztésén. 2018-ban megalapítottam a saját cégemet (Quantum Future), ahol azóta is dolgozom, és próbálok pontosabb módszereket, valamint gyorsabb és könnyebben használható programokat kifejleszteni kvantumkémiai és gyógyszerkutatási módszerek kombinálásával és továbbfejlesztésével.

QuantumFuture


1994-ben végzettek

Karancsi Tamás

1994-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd az EGIS gyógyszergyárban tömegspektrometriás problémamegoldás területén végzett munkám mellett jelentkeztem az ELTE doktori iskolába is. A PhD fokozatot, atmoszférikus tömegspektrometriás ionizációs applikációk témájában, 2005-ben nyertem el. Ekkor már a Comgenex Zrt analitikai vezetőjeként dolgoztam, ahol vegyületkönyvtárak nagy áteresztőképességű minőségellenőrzésének megoldásán fáradoztam, követve az egyre igényesebb vevői elvárásokat. Ebben az innovatív környezetben tevékenységem egyre inkább az analitikai technikák és eszközök fejlesztése felé tolódott. 2012-től már főállásban a Medimass Kft-ben dolgoztam, mint műszaki igazgató, ahol a tömegspektrometriás fingerprint alapú sebészeti navigáció megvalósíthatósági tanulmányán dolgoztunk (Onkokés/iKnife projekt). A startup sikeres akvizíciója után (2014) hasonló pozícióban folytattam munkámat a Waters globális kutatóhálózatába integrálva. 2024-től az Ambimass Kft ügyvezetőjeként továbbra is az ambiens tömegspektrometriás eszközök fejlesztésével foglalkozom.

LinkedIn

 


Kertész Vilmos

1994-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd ugyanitt szereztem doktori fokozatot 1997-ben elektrokémia témakörben. Az USA-ban először a University of Tennessee Knoxville kémia tanszékén dolgoztam 2 évet elektrokémiai területen, majd azóta két kisebb magyarországi kitérővel (Originlab Hungary alapítása illetve győri Széchenyi István Egyetem) az Oak Ridge National Laboratory-ban dolgozom. Először a korábbi tanulmányaimat felhasználva az elektrospray ionizációs tömegspektrometria elektrokémiai vonzatait kutattam. 2005-től másfél évtizedig felületvizsgáló tömegspektrometriai módszereket fejlesztettem és juttattam a piacra. 2020 óta gyors és érzékeny tömegspektrometriás egysejt-vizsgálatokat fejlesztek és alkalmazok metabolomikai kutatások során.

LinkedIn


Magyarfalvi Gábor

Az ELTE vegyész szakán diplomáztam 1994-ben, és itt is doktoráltam 1999-ben kvantumkémiai és spektroszkópiai témákban, bár a kutatásaimat az Egyesült Államokban Pulay Péter témavezetésével végeztem. Végzés után egyből bekerültem a kémiai tanulmányi versenyek hálózatába (OKTV, diákolimpiai felkészítés, később Középiskolai Kémiai Lapok); mára már vezető szerepbe is kerültem ezekben. A Nemzetközi Kémiai Diákolimpia Intézőbizottságának 20 éven át voltam tagja, 6 évig elnöke, és a nemzetközi olimpiai alapítvány alapító elnöke vagyok máig.  A legbüszkébb ezen a területen három diákolimpia (2008, Budapest; 2016,Tbiliszi; 2024, Rijád) szakmai irányítására vagyok.

 

Honlap


1993-ban végzettek

Vankó György

1993-ban végeztem az ELTE vegyész szakán, majd ugyanitt szereztem PhD fokozatot nukleáris szerkezetkutató módszerek alkalmazásaiból. Ezt követően csaknem hét évet töltöttem Grenoble-ban az Európai Szinkrotronsugárzási Intézetben (ESRF), ahol rugalmatlan röntgenszórással és röntgenspektroszkópiákkal foglalkoztam. Hazatérésem után az Európai Kutatási Tanács (ERC) és az MTA Lendület-programjának segítségével sikerült felépítenem egy csoportot a Wigner Fizikai Kutatóközpontban ultragyors kémiai/molekuladinamika elméleti és kísérleti tanulmányozására. Ehhez egy röntgenlaboratóriumot és egy femtoszekundumos lézerlaboratóriumot is létrehoztunk, de nagy nemzetközi kutatási infrastruktúrákat (XFEL-ek, szinkrotronok, ELI) is intenzíven használunk. A nagy energiafelbontású röntgenspektroszkópia elterjesztésének előmozdítására Németh Zoltán kollégámmal céget alapítottunk (LynXes Innovation Kft.), amely 2023 végén elnyerte az Európai Innovációs Tanács támogatását (EIC Accelerator Grant).

LinkedIn

Alumni Staféta


1992-ben végzettek

Péter László

1992-ben végeztem kémia-fizika szakos középiskolai tanárként, majd kémiából szereztem PhD-t ugyanitt 1995-ben. Három év külföldi (Texas Egyetem, Austin, Texas, USA és a Hitachi Kutatólaboratóriuma, Japán) posztdoktori időszak után kerültem a KFKI egyik intézetébe (ma: HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont). Szűkebb szakterületem kezdetben az elektrokémia volt, ehhez  csatlakozott később a pásztázó elektronmikroszkópia. A kémia és a fizika együttes ismerete révén azonban mindig olyan kutatási feladatok talátak meg, amelyek erősen interdiszciplináris szemléletet követeltek. Tudományos munkáim során ennek a speciális fizikai tulajdonságokkal rendelkező fémes anyagok előállításakor vettem hasznát, de a széles alapszintű rálátás az ipari problémák megoldása során is kamatozott. 

Honlap


1991-ben végzettek

Jedlovszky Pál

1991-ben végeztem az ELTE vegyész szakán. Végzés után egy évet az Oxford Egyetemen töltöttem, majd az MTA ösztöndíjasaként dolgoztam a Központi Kémiai Kutatóintézetben. Ph.D. fokozatomat (kémiai tudomány kandidátusa) 1996-ban szereztem, ezt követően a Trentoi Egyetemen majd a New Yorkban a Mount Sinai School of Medicine-n voltam posztdoktor. Hazatérésem után évekig az ELTE-n illetve a BME-n voltam ösztöndíjas. MTA Doktori értekezésemet 2007-ben, habilitációmat az ELTE-n 2010-ben védtem meg. Az ELTE-nek 2010, a BME-nek 2017 óta egyetemi magántanára vagyok. 2009 óta az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (illetve jogelődjei) Kémia Tanszékén dolgozom, 2010 óta egyetemi tanárként, 2016 óta tanszékvezetőként.

Honlap


1990-ben végzettek

Bérces Attila

1990-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem vegyész szakán szereztem diplomát, majd 1995-ban a Calgary Egyetemen elméleti kémiából PhD fokozatot. A Steacie Institute for Molecular Sciences-ban 2000-ig voltam kutató, majd a Novartis bécsi kutató intézetében kezdtem dolgozni. 2002-ben postdoktor munkatárssal megkaptuk a vállalatcsoport “Bright Idea” innovációs díját. 2002 végén az Astra Zenecánál folytattam munkámat a számítógépes kémia vezetőjeként. 2005-ben költöztem vissza Magyarországra, saját vállalkozásban innovatív szoftvertermékek fejlesztésébe fogtam. 2011-ben alapítottam az Omixon Biocomputing Kft-ét új generációs génszekvenálási adatok feldolgozását segítő szoftverek fejlesztésére és ennek orvosi diagnosztikai alkalmazására. 2014-ben a Children’s Hospital of Philadelphia által kifejlesztett mikrobiológiai esszé hasznosítási jogainak megszerzésével az Omixon hozta ki a világon az első transzplantációt segítő újgenerációs szekvenáláson alapuló technológiai terméket, ami 2015-ben CE-jelzett IVD minősítést kapott. Ezzel a termékkel az Omixon nyerte a 2018-as Innovációs Nagydíjat. Az Omixont a barcelonai székhelyű, 7000 főt foglalkoztató multinacionális nagyvállalat, a Werfen vásárolta fel 2024 októberben. Továbbra is az Omixont vezetem de már a Werfen szervezet részeként. Mindennapi munkámban a döntéshozatalban rendkívül fontos az a szemlélet, amit a vegyész szakon szereztem. Versenyképes és innovatív molekuláris diagnosztikai termékek fejlesztéséhez a kémiai alapok és a kutatói tapasztalat rendkívül hasznos. Az Omixon mellett több más innovatív cég társalapítója és igazgatótanácsának tagja vagyok.

Feleségem Wenhard Andrea védőnő, aki egy olyan szoftvert fejlesztett amit ma többezer védőnő használ az országban. Három gyermekünk van, Ádám, Bori és Annak, akik 2024-ben még gimnáziumban tanulnak. Minden évben síeléssel fejezzük be az évet a karácsony után és új azzal kezdjük az újévet. Hobbiképp egy közel 200 éve épült műemlék házat újítok fel Győrben.

Végzettsége ELTE-s vegyész: Bérces Attila


Szakály Zsolt

1990-ben diplomáztam mint vegyész, de egy év egyetemi kutatómunka után pályaelhagyó lettem. A Fazekasban és az ELTE-n szerzett széleskörű ismeretekkel több kontinensen dolgoztam mint banki (ABN AMRO, Citibank) és távközlési (UPC) felsővezető informatikai, operációs, ügyfélszolgálati, auditálási és vállalatfelvásárlási területeken valamint emellett tanítottam a közgázon szakközgazdászokat és felújítottam egy történelmi kastélyt. Érett koromra visszahívott az egyetem és a kémia szeretete és 2024 elején bekapcsolódtam Vesztergom Soma Lendület kutatócsoportjába majd megfogadva az ELTE Alumni szlogenjét, hogy nincsenek öreg diákok csak örök diákok, szeptemberben beiratkoztam a Hevesy György Kémiai Doktori Iskolába, ahol jelenleg elektrokémiai kutatásokban veszek részt.

LinkedIn


1986-ban végzettek

Szalay Péter

1986-ban szerzetem vegyész diplomát az ELTE-n, majd 1989-ben PhD fokozatot a Bécsi Egyetemen. Ezután az ELTE-n lettem tanársegéd, ahol, hosszabb külföldi utakat (USA, Németország) leszámítva, máig is dolgozok, 2003 óta egyetemi tanárként. Kutatási területem a kvantumkémia, elsősorban molekulák leírásához szükséges módszereket fejlesztek, melyekkel mások (és én is) kémiai problémákat oldhatnak meg. Az ilyen saját alkalmazások közül kiemelném bonyolult spektroszkópiai problémák megoldását (ketenil gyök, ózon, etilén, nukleobázisok és dimerjeik, szinglett oxigén, stb.), valamint újabban a molekulák vezetésére vonatkozó kutatásokat. Büszke vagyok arra, hogy tudományos eredményeim alapján 2017-ben Fogarasi Gézával és Császár Attilával megosztva Széchenyi díjat kaptam és hogy választott tagja vagyok az International Academy of Quantum Moleculas Sciences-nak, valamint az Académia Europaea-nak. Több adminisztratív pozícióban is szolgáltam alma mater-emet: voltam a  Kémiai Intézet, majd  a Bolyai Kollégium igazgatója és kutatási rektorhelyettes is. Megtiszteltetés, hogy 2023 óta a Magyar Kémikusok Egyesületének elnökeként az ország kémikusait szolgálhatom.

LinkedIn

Honlap

Wikipédia oldal


1985-ben végzettek

Perczel András

1985-ben szereztem vegyész diplomát az ELTE-n, majd 1988-ban ugyanitt doktori fokozatot. Ezt követően posztdoktor kutatóként több évet töltöttem Bostonban, továbbá nemzetközi kutatási programok keretében dolgoztam Torontóban és Oxfordban. 1993 óta az ELTE Szerves Kémiai Tanszékének munkatársa vagyok, ahol 2001 óta egyetemi tanárként, 2008-tól pedig a HUN-REN Fehérjemodellező Kutatócsoport vezetőjeként dolgozom. Az MTA levelező tagjává 2010-ben, rendes taggá 2016-ban választottak, továbbá az Európai Tudományos Akadémia (Science Europea) 2012-ben, a Szent István Tudományos Akadémia pedig 2019-ben választott tagjai közé. Kutatási eredményeimért 2011-ben Bolyai János alkotói díjjal, 2021-ben Széchenyi-díjjal tüntettek ki. Fő kutatási területem a biomolekulák térszerkezeti vizsgálata, valamint a peptidek és fehérjék spektroszkópiai elemzése (CD, NMR).

LinkedIn

Honlap

Wikipédia oldal

Portré; Beszélgetés a Széchenyi-díj után 


1983-ban végzettek

Császár Attila

Az ELTE-n szereztem vegyész diplomát (1983), majd doktori fokozatot (1985, de átvenni csak 1987-ben tudtam). 1985-1987 között posztdoktorként dolgoztam Corvallis-ban (OR, USA) a kísérleti gázfázisú elektrondiffrakciós szerkezetkutatás területén, majd 1989-ben ugyanitt egy fél évet, míg 1989-1992 között Stanfordon és a Failure Analysis Associates-ben. A 90-es években hosszabb időt töltöttem Cambridge-ben (UK), Reading-ben (UK), és Athens-ben (GA, USA) és szereztem további kutatási tapasztalatot az elméleti kémia különböző ágaiban. 1983 óta egyetlen hazai munkahelyem az ELTE volt és maradt, pillanatnyilag a Fizikai Kémiai Tanszéken vagyok egyetemi tanár és vezetem az ELTE Hevesy György Kémia Doktori Iskoláját. 2022 óta vagyok az MTA levelező tagja, 2013-2024 között az MTA-ELTE Komplex Kémiai Rendszerek Kutatócsoport vezetője. Kutatási eredményeimért (több mint 300 tudományos közlemény, közel 17000-es idézettség, H-indexem 62, D-indexem 67) 2017-ben megosztott Széchenyi-díjjal tüntettek ki. Fő kutatási területem az elméleti és számításos kémia, a szerkezetkutatás, valamint a nagyfelbontású és precíziós molekulaspektroszkópia.

Honlap

Wikipédia oldal


Jicsinszky László

Az ELTE-n 1983-ban szereztem vegyész diplomát, a doktori fokozatomat a magyar szénhidrátkémia egyik fellegvárában, a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen (ma Debreceni Egyetem) szereztem 1991-ben. Az egyetem elvégzése után 1983-1988 között a Kőbányi Gyógyszerárugyár (ma Richter Gedeon Nyrt) Szintetikus III. Kutatólaboratóriumában új gyógyhatású aromás és heterociklusos vegyületek, illettce szteroidok származékainak kutatásával foglalkoztam. 1988 végén a Chinoin Gyógyszergyár Prof. Szejtli József által vezetett Biokémiai Kutatólaboratóriumában ismerkedtem meg a ciklodextrinekkel, amely laboratórium dolgozóinak nagy részével közösen 1989 elején megalapítottuk a Cyclolab Kutató-Fejlesztő Laboratórium, Chinoin Leányvállalatot, amely későbbiekben a Sanofi leányvállalataként, majd 1992-től Kft. formában önálló kutató-fejlesztő vállalatként működött. Alapvető kutatási témám ekkor egyrészt az inklúziós komplexek vizsgálata és a ciklodextrinek szintetikus módosítása volt, mely utóbbiból doktoráltam. A Cyclolab K-F Lab. Kft szerves szintetikus laboratóriumát 1991-2011 között vezettem, majd 2011-től három évig az Innovative Biotechnologies Inc. (Herndon, VA, USA) senior kutatójaként állítottam elő a pórusképző proteinek kompetitív gátlására alkalmas ciklodextrinszármazékokat. A magyarországi kapcsolatokat nem megszakítva, tudományos tanácsadóként és a Cyclolab Kft által kiadott Cyclodextrin News társszerkesztőjeként 2014-ig tevékenykedtem. 2014 márciusától a Torinoi Tudományegyetem Gyógyszerkémiai és Gyógyszertechonológiai Tanszékén (University of Turin DSFT, Torino, Olaszország) kutattam a ciklodextrinek mechanokémiai átalakítását és komplexképző tulajdonságait. 1997 és 2011 között az MTA Szénhidrátkémiai (később Antibiotium és Szénhidrátkémiai) Munkabizottság) titkári teendőit is elláttam. Kutatásaim több mint 130 különböző tudományos közleményt és tíznél több szabadalmat eredményezett, így H-indexem jelenleg 27. Alapvető kutatási területem a ciklodextrinek különböző átalakítása és szerkezetük felderítése, komplexképzésük vizsgálata és modellezése.

Jicsinszky László


1982-ben végzettek

Csermely Péter

1982-ben végeztem a gyógyszervegyész szakágazaton. Már az egyetem előtt is a Semmelweis Egyetem (akkori nevén SOTE) Orvosi Vegytani Tanszékén dolgoztam laboránsként, ott végeztem TDK munkát, ott lettem professzor 1999-ben, és jelenleg is ott vagyok (immár az MTA rendes tagjaként). Édesapám (aki vegyészmérnök volt) azt mondta nekem, hogy minden lehet belőlem, csak vegyész ne legyek... Én viszont éppen a kémiában találtam meg egyszerre a logikát, a nemes egyszerűséget és egyben az életközeliséget is. Mindig az érdekelt, hogy mitől él és mozog a világ. Ezt elsőként biokémikusként, majd hálózatkutatóként, 2022 óta pedig (az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológus-lelkész szakának az elvégzése után) egyetemi lelkészként is igyekszem megtapasztalni. Jó érzés mások mellett vegyészeket is kísérni életük örömében és bánatában.

LinkedIn

Csermely Péter bolgja 2.0

Wikipédia oldal


1981-ben végzettek

Villányi Attila

1981-ben végeztem az ELTE TTK biológia-kémia tanári szakán. Eredetileg a biológia miatt jöttem az Egyetemre, de ott az Általános és Szervetlen Kémia Tanszék oktatóinak, Háriné Pomogáts Erzsébetnek, Orsós Piroskának, Bouquet Gusztávnak és Nyilasi János professzor úrnak hála a kémia lett a preferált tárgyam. 7 évig tanítottam volt gimnáziumomban, a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban. Ezután 2 évig az ELTE Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszékének Kémia Szakmódszertani Csoportjában dolgoztam. 1990-ben hívtak át az ELTE Apáczai Csere János Gimnáziumba, ahol azóta is tanítok. Eközben néhány évig voltam szaktanácsadó a Fővárosi Pedagógiai Intézetben, majd 1996 és 2004 között a kétszintű érettségit előkészítő bizottság vezetője voltam. Már a Szilágyi Gimnáziumban is sok versenyzőm volt, ez szám az Apáczaiban tovább nőtt (az Irinyi Országos Kémiaversenyen és az OKTV-n is közel 150 döntős diákom volt). Tanítványaim 40 érmet szereztek a Nemzetközi Kémiai Diákolimpián.

1990-ben jelent meg első könyvem, az Ötösöm lesz kémiából, amelyet még ma is szinte minden kémia iránt érdeklődő diák ismer és használ. 1994 óta kísérem a Nemzetközi Kémiai Diákolimpiára a magyar csapatot, 2004 óta pedig a Nemzetközi Junior Diákolimpia csapatát készítem kémiából, és kísérem a versenyre. 2011 óta járok Szaúd-Arábiába, ahol a Nemzetközi Kémiai Diákolimpiára készülő diákok kémiatudását igyekszem megalapozni.

Munkám elismeréseként 1993-ban Szent-Györgyi Albert emlékérmet kaptam a tanítványaim olimpiai versenyeredményeiért, 1995-ben Trefort Ágoston díjat kiváló tanári munkámért, 2000-ben Richter Díjat kaptam tanári munkámért, 2001-ben pedig Arany Emlékérmet a Richter Gedeon Nyrt-től, 2004-ben Rátz Tanár Úr Életműdíjat adományoztak nekem. Tanítványaim kezdeményezésére 2010-ben megkaptam a MOL MesterM Díjat.  2013-ban Bonis Bona díjat kaptam tehetséggondozó munkámért.

Honlap

 


1977-ben végzettek

Béres József

1972–77 között az ELTE diákja voltam. Határozott céllal érkeztem az egyetemre: gyermekkorom óta kutatóvegyész szerettem volna lenni. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vegyész szakán 1977-ben szereztem diplomát.

Tizenkét évig voltam a Magyar Tudományos Akadémia Központi Kémiai Kutató Intézetének tudományos munkatársa. 1981-ben egyetemi doktori, 1986-ban kandidátusi címet szereztem. Kutatóként 1982−84 között másfél évet dolgoztam az Amerikai Egyesült Államokban. Több mint 40 tudományos dolgozatom jelent meg.

1989-ben elhagytam akadémiai pályafutásomat, és édesapám munkásságát támogatandó, dolgozni kezdtem a rendszerváltást követően elsők között megalakult Béres Részvénytársaságban. A Béres Csepp gyártására és forgalmazására szerveződött Társaság tudományos igazgatójaként aktív szerepet játszottam a vállalat elindításában, majd felépítésében. 1993-tól a Béres Részvénytársaság alelnöki tisztségét viseltem, mellette 2000-től a Béres Gyógyszergyár elnöki feladatait is elláttam. Édesapám halála után, 2006-tól a Béres Vállaltcsoport elnöke lettem. Jelenleg a Béres Gyógyszergyár hazánk legnagyobb magyar tulajdonban lévő gyógyszergyára. Az általam irányított vállalatcsoport működésére az innovációra épülő fejlesztés, a szakszerűség, a minőség, a rugalmas működés, az emberközpontúság és tisztesség jellemző.

Elkötelezett vagyok a magyarság értékeinek védelmében. 2002-től az erdőbényei Béres Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonosaként, a tokaji bor, mint az egyik legjelentősebb magyar márka és hungarikum újbóli felemelkedésének elhivatott szolgálója vagyok.

A cégalapítástól kezdve a vállalatcsoport működésében kiemelkedő szerepet tölt be az elkötelezett társadalmi felelősségvállalás. A Társaság karitatív tevékenységének koordinálására 1993-tól működik a Béres Alapítvány a Teljes Életért.

Feleségem, Klára szintén az ELTE vegyész szakán végzett. Három gyermekem van: Melinda, Marcell és Merse. S már három unokám is.

Jó érzés és büszkeség tölt el, hogy ELTE-s diák lehettem. Egyfelől akadémiai kutatói munkámhoz itt gyűjtöttem muníciót, itt szereztem doktori címet, másrészt az egyetem falai között hozott össze a Sors embernek is kiváló professzoraimmal, továbbá későbbi munkatársaimmal, barátaimmal. Ma is, amikor cégeink irányításával foglalkozom, az egyetem nyújtotta tudás- és emberi tartás-hátországra támaszkodhatom.

Honlap

Wikipédia oldal

40 éves a Béres csepp


Hudecz Ferenc

1977-ben végeztem az ELTE TTK vegyész szakon, majd 1980-ban ugyanitt szereztem egyetemi doktori fokozatot. Kezdetben új típusú elágazó láncú polimer polipeptid család szintézisével, és a kémiai szerkezet releváns funkcionális biológiai befolyásoló hatásának elemzésével foglalkoztam. A posztdoktori években (1983-84, Wistar Intézet, Philadelphia, 1988-89, CRC Laboratorium, Nottingham University) kapcsolatot kerestem fehérjék, glikoproteinek immunválaszt kiváltó képessége, specifikus immunfelismerése (ellenanyag illetve T-sejt receptor-kötődés) és a kémiai szerkezet között. Az 1990-es évekre kialakult az a két kutatási irány, amelyek meghatározták a következő évtizedeket: a) fehérjék antigénszerkezetének feltérképezése, epitópok azonosítása klasszikus és kombinatorikus kémiai módszerekkel, „szuper”-antigének kutatása szintetikus vakcinák és diagnosztikumok előállítása céljából, b) tumorellenes és antimikrobiális kemoterápiás hatású vegyületek, epitóp és enziminhibitor peptidek specifikus célsejtbe juttatása oligo/polipeptid/fehérje biokonjugátumaik segítségével.

1993-tól az MTA kémiai tudományok doktoraként, az MTA-ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport tudományos tanácsadójaként, 1996-tól habilitált egyetemi magántanárként 1997 és 2001 között pedig Széchenyi Professzori Ösztöndíjasként dolgoztam. 1999-től – sikeres pályázat alapján – a kutatócsoport vezetője lettem. 2003-ban rendes egyetemi tanárként, előbb oktatási és tudományos rektorhelyettes (2003-2006), az egyetem rektoraként (2006-2010), majd a Szerves Kémia Tanszék vezetőjeként (2010-2016) és az Eötvös Collegium biológia-kémia műhely vezetőjeként (2010-2016) működtem. 

Az ELTE Doktori Iskola keretében témavezetőként tizenhat esetben segíthettem PhD dolgozat, több mint 35 esetben szakdolgozat megszületését, a hallgatók TDK munkáját. 1998-tól az ACS Bioconjugate Chemistry „Advisory Board" tagjaként, 2007 és 2014 között pedig társszerkesztőként vehettem részt a szakterület vezető folyóiratának munkájában, ahol 25 cikket közölhettünk. Több mint 70 alkalommal kértek fel meghívott előadóként nemzetközi tudományos konferenciákon (pl. Angliában, Japánban, Koreában, Kínában, Svájcban, az USA-ban). Az eredményeket – többek között – MTA Akadémiai Díjjal (1996), az ELTE TTK Tudományos Díjával (1999), az MTA Zemplén Géza fődíjjal (2005), majd az MTA Bruckner Győző díjjal (2008), MTA tagjává történt megválasztással (2010, 2016) ismerték el. 2010-ban megválasztottak a European Peptide Society elnökének (2010-2016). 2020-ban, majd pedig 2023-ban az Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi alelnökévé választott a jövőre 200 éves tudományos testület.

Honlap; Csoport honlap

Wikipédia oldal

Interjú Dr. Hudecz Ferenccel, az ELTE egykori rektorával


1976-ban végzettek

Vértes Ákos

A számomra máig is alapvető szakmai ismereteket az ELTE okleveles vegyész szakán szereztem meg, ahol 1976-ban diplomáztam. Az ott szerzett mélyreható tudást minden későbbi siker alapjának tekintem. Az akkor kisdoktorinak nevezett Ph.D.-t 1979-ben, a kandidátusi fokozatot pedig 1985-ben értem el. 2001-ben lettem az MTA Doktora. Szakmai pályafutásom 1975-ben az MTA KFKI-ban kezdődött, ahol az évek során ion-molekula reakciókat, olvadékoldatok szerkezetét, szolvatált elektronok és interkalált protonok transzportját, végül lézeres ionforrások tulajdonságait tanulmányoztam. Eközben 1987-től 1991-ig az Antwerpeni Egyetem vendégprofesszora voltam. Ezután a George Washington Egyetemen professzor lettem és saját kutatólaboratóriumot alapítottam. Az ott töltött 33 év alatt, egyre növekvő méretű csoportommal, a kémiában, biológiában és orvostudományban alkalmazható új analitikai eszközöket és módszereket fejlesztettünk. Az egyedi sejtek analízisében, a rendszerbiológiában, proteomikában és metabolómikában használható ultraérzékeny módszerek bevezetésében, és a tömegspektrometriás képalkotásban elért eredményeinket világszerte elismerik. Jelentősebb tudományos eredményeim közé tartozik a szilícium alapú nanostruktúrák fotonikus ionforrásként történő felhasználása és a LAESI (lézerablációs elektroporlasztásos ionizáció) jelenség felfedezése. Kutatásomat többek között az USA National Science Foundation, a Department of Energy, és a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) támogatta. Hat éven át a rangos PLoS ONE nevű akadémiai folyóirat szerkesztője voltam. Meglapítottam és tizennégy éven át a társigazgatója voltam a W.M. Keck Institute for Proteomics Technology and Applications intézetnek. Több mint 200 szakmai cikk társszerzője és az USA-ban 19 elfogadott szabadalom társfeltalálója vagyok. Ezek közül több ipari hasznosításra is került. Az USA National Academy of Inventors és az American Association for the Advancement of Science (AAAS) tagjai közé választott. Vendégprofesszor voltam a Lawrence Berkeley National Laboratory-ban, a Shanghai Jiao Tong University-n Kínában, az Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH Zürich) egyetemen Svájcban, és részt vettem az MTA Vendégkutatói programjában. Jelenleg a George Washington Egyetemen Professor Emeritus vagyok.

LinkedIn

Honlap; Google Scholar

Conversation with Ákos Vértes


1974-ben végzettek

Bolygó Elek

A Pécsi Nagy Lajos Gimnázium kémia-fizika tagozatos osztályából jeles eredménnyel felvételiztem az ELTE TTK vegyész szakára. 11 hónapos kötelező honvédségi szolgálat után 1969 szeptemberében kezdhettem meg egyetemi tanulmányaimat. 1974-ben szereztem meg az okleveles vegyész diplomát. A szakmát 1974 szeptemberében kezdtem a Pécsi Orvostudományi Egyetem Biokémia Tanszékén Dr. Alkonyi József professzor tanársegédjeként, mint biokémiai oktató és kutató. Az oktatást szerettem, és kedveltem, több publikációban is társszerzőként közreműködtem. Az egyetemi doktori kutatást az ELTE Szervetlen Kémiai Tanszékén, az oktatás mellett párhuzamosan folytathattam. Summa cum laude doktori D-1990/1977 sz. minősítést 1977. december 17-én vehettem át. A műszeres analitikai kutatás is vonzott, így röpke két év után a POTE Elméleti Tömb Központi Kutatócsoportba meghívást kaptam az NMR/ESR laboratóriumba kutatóként. Az oktatást a Biokémiai Tanszéken egy ideig megtarthattam. 1977 nyarán elnyertem egy kéthetes hollandiai ösztöndíjat egy NMR kurzusra, és hazatérésemkor néhány, a Szolzsenyicin Nobel-díjas író klasszikus könyveit a határon, a csomagomban egy buzgó határ- és vámőr felkutatott. A POTE pártvezetésének kezdeményezésére a vezetés emiatt fegyelmi eljárást indított ellenem, és két kiskorú gyermek mellett jobbnak láttam kalapomat fogni, és megválni az egyetemi karrieremtől. Lehet, hogy egy egyetemi pályafutás töltötte volna be a szakmai karrieremet, ha ez a mai szemmel már nevetséges kis epizód nem jött volna közbe. Ez átbillentett az agrokémia növényvédőszer-maradék analitikára. Az agrokémiai országos hálózaton belül a Vas megyei Növényvédőszer és Agrokémiai Állomás tanakajdi műszeres analitikai laboratóriumában kaptam állást és szolgálati lakást. Krausz Ernő tanár úrnak igaza lett, mert az analitika ajánlotta fel a legtöbb szakmai állást vegyészeknek, habár a szerves szintetikus vegyészet vonzott igazán. Klasszikus gázkromatográfia, elektronbefogásos, illetve nitrogén-, foszfor- és kén-szelektív detektálás igazi kihívást jelentett a tömegszelektív detektorok és a kapilláris kromatográfia elterjedésének hajnalán. A magyarországi növényvédőszer-maradék analitika az agrokémiai hálózaton belül elismert szakmai pozíciót vívott ki a nemzetközi szintéren, mind Európában, mind Délkelet-Ázsiában, ahol az UNIDO és WHO szervezésében training kurzusokon oktatóként és előadóként is dolgoztam. Hobbiból neves analitikai szaklapokban jelentettük meg, milyen furfangos innovációval oldottuk meg a maradék analitikai kihívásokat az itthoni korlátozott és nem éppen élvonalbeli műszerezettségekkel. Ennek köszönhetően állásajánlatot kaptam 1986-ban az ICI Agrochemical Research Centerben Jealott's Hill-ben, Nagy-Britanniában. A kezdeti egyéves próbaidő végül is harminc évre sikeredett, maradva a műszeres maradék analitika területén, alkalmazva a nagyműszeres analitika legmodernebb fegyvertárát, a tömegspektrometriát, gáz-, folyadék-, szuperkritikus folyadék- és kapilláris elválasztási technikákkal párosítva. Harminc évig élveztem a megoldás keresés és megtalálás területén szerzett szakmai szabadságot, mindvégig maradva a projektvezérelt alkalmazott analitika területén, nem törődve azzal, hogy ugyanazon a helyen háromszor is változott a cégtábla: ICI, Zeneca, Syngenta. Végül a kínai nagytőkések a dollárfeleslegükből azt is megvették. Az utolsó öt évemben kamatoztathattam a biokémia ismereteimet a paradicsom és dinnye genetikai feltérképezésében, amihez a belső analitikai analízist kellett megoldanom egy komplex multidiszciplináris projektben. A publikációk nem nagyon vezéreltek, mert az ipari kutatás mellett időm nem nagyon volt rá, meg a bonyolult belső engedélyezési eljárás sem volt az ínyemre. Emellett bizonyos érzékeny területeken nem volt célszerű kiszellőztetni élvonalbeli ipari kutatási részleteinket.

Összefoglalva, szerencsés vegyészi pályát tudhatok magaménak, amire büszkén nézek vissza.


1973-ban végzettek

Hajdú János

1965-ben 16 éves gimnazistaként tudományos díjat nyertem, mellyel bekerültem a SOTE Orvosi Vegytani Intézetébe ahol az első két cikkem készült. 1967-ban vettek fel az ELTE vegyész szakára. Van egy diplomám kémiából (1973), egy PhD-m biológiából (MTA 1980) és egy nagydoktorim fizikából (MTA 1993). 1981-ben meghívtak az Oxfordi Egyetemre, ahol új röntgendiffrakciós módszerekkel biomolekuláris szerkezetváltozásokat követtem. Ehhez a Daresbury Synchrotonnál készültek az első háromdimenziós röntgenfilmjeink. Biokémiát és biofizikát tanítottam a Christ Church kollégiumban. 1996-ban meghívtak egyetemi tanárnak az Uppsalai Egyetemre, ahol a biofizika professzora vagyok. Itt indítottuk el azt a programot, amelyből később az első Röntgen-szabadelektronlézerek születtek (LCLS Stanfordban, European XFEL Hamburgban). 2008-tól két évig a Stanfordi Egyetemen voltam egyetemi tanár. 2016-tól a European Extreme Light Infrastructure egyik vezetője vagyok Prágában. Tagja vagyok a Svéd Királyi Tudományos Társaságnak és a Magyar Tudományos Akadémiának.

Honlap; Interjú az ELI ERIC honlapon 

Wikipedia oldal


1970-ben végzettek

Hobinka Ildikó

1970-ben végeztem az ELTE Természettudományi Karán kémia-fizika szakon. 10 évig a Szent István Gimnáziumban tanítottam, majd több, mint 30 évig a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium kémiatanára voltam. Tehetséges és igyekvő tanítványaim sok hazai és nemzetközi versenyen (OKTV, INEPO, YEER, Nemzetközi Diákolimpia stb.) kimagasló eredményeket értek el a hagyományos kémiai területeken kívül a környezetvédelemben is. Hosszú évekig az ELTE kémia vezetőtanára voltam. Az iskolai oktatás mellett évtizedekig a fővárosi kémiatanárok továbbképzését is végeztem. Tagja voltam az osztrák kémiatanári egyesületnek (VCÖ), nemzetközi konferenciákon gyűjtöttem az új szakmai anyagokat a kémia korszerű tanításához és a továbbképzésekhez. A gimnáziumi kémia tankönyvem volt az első, amelyet színes fényképek és ábrák illusztráltak. A könyvet szerb nyelvre is lefordították. 2001-ben elsőként kaptam mega Rátz Tanár Úr Életműdíjat.


Inzelt György

1970-ben szereztem kitüntetéses vegyészdiplomát az ELTE-n. Ugyanez év őszétől kezdtem el dolgozni a Fizikai Kémiai Tanszéken, ahol azután nyugdíjazásomig, illetve professzor emeritusként még tovább kutattam és tanítottam. Végigjárva a ranglétrát 1990-ben lettem egyetemi tanár.  1982-től másfél évet a Tennessee Egyetemen voltam posztdoktor. Több, mint félévszázados tevékenységem alatt támaszkodni tudtam arra, amit kiváló tanáraink megtanítottak, és azokra az ismeretekre, amelyeket nagy óraszámú laboratóriumi gyakorlatokon sajátítottam el.

Kutatási szakterületem az elektrokémia volt. Kezdetben elektrolitoldatokban végbemenő transzportfolyamatokkal foglalkoztam Erdey-Grúz Tibor irányításával, majd Horányi György hatására érdeklődésem az elektroszorpció és elektrokatalízis témaköre felé fordult (CSc disszertáció). Elsők között kezdtem el foglalkozni az elektrokémiailag aktív polimerekkel (DSc). Ez utóbbi lett a későbbiekben a fő kutatási területem, de e mellett többek között vizsgáltam a galvanosztatikus potenciáloszcillációkat, ahol egy új jelenséget, a felületi tömegoszcillációt sikerült kimutatni az általunk szabadalmaztatott elektrokémiai kvarckristály-nanomérleg segítségével. Az utóbbi évtizedekben tüzelőanyag-cella kutatásaink kerültek a középpontba. Hidrogénnel működő, HYGO névre hallgató kisjárműveink számos díjat nyertek. A többes számra azért tértem át, mert doktoranduszaim, különösen Kriston Ákos és Berkes Balázs oroszlánrészt vállaltak ebben a munkában.

A Kémia Doktori Iskola alapításában majd vezetésében való több, mint két évtizedes tevékenységemet egyetemi pályám talán legfontosabb eredményének tartom. Rektorhelyettesként az egyetemi doktori képzés beindítása is feladatom volt.  Sok vezetői feladatom közül csak hármat említek: MTA Elektrokémiai Munkabizottsága elnöke 1993–2005, és a Kémiai Tanszékcsoport vezetője (1999–2005) is voltam. Sokat foglalkozom tudománytörténettel is, az MTA Tudomány- és Technikatörténeti Osztályközi Tudományos Bizottság alelnökévé választottak 2021-ben.

A valószínűleg jól végzett munkámért, eredményeimért számos elismerést kaptam. Néhányat kiemelek, amelyeket legfontosabbnak értékelem: az International Society of Electrochemistry Fellow-nak választott, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem doctor honoris causa címet adományozott, kollégáim különszámokat szántak kerek születésnapjaimra [pl.:  F. Scholz, M. A. Vorotyntsev: György Inzelt - a tribute on the occasion of his 65th birthday. Journal of Solid State Electrochemistry (2011) 15: 2277–2278.], megkaptam a Széchenyi-díjat, az ELTE Eötvös-gyűrűt, és az MTA-tól az Eötvös József-koszorút. Pályámra visszatekintve osztom azt, amit XXIII. János (ellen) pápa Zsigmond királynak írt 1410-ben: „Hiszen teljességgel átláthatjuk, hogy a többi szerencse között, melyben halandó embernek e múlandó és szüntelenül a pusztulásba rohanó világ folyásában része lehet, nem az utolsók közé kell számítanunk azt, hogy fáradhatatlan szorgalommal képes megszerezni a tudomány világosságának páratlan adományát, mely utat mutat a helyes és boldog élethez…”

LinkedIn

Wikipedia oldal


Török Erzsébet

1970-ben az ELTE Természettudományi Karának kémia-fizika szakán szereztem meg a diplomámat. Három éven át a Bartók Béla úti általános iskolában kémiát és fizikát tanítottam. Ott tanultam meg, hogy hogyan lehet egyszerű eszközökkel érthetőbbé tenni e nehéz tudományokat. 1974-től 1992-ig a Tankönyvkiadó Vállalatnál dolgoztam, egyetemi kémia és fizika tankönyveket szerkesztettem, többek között: Kaposi Olivér-Farkas József-Mihályi László-Mika József-Riedel Miklós „Bevezetés a fizikai-kémia mérésekbe” c., még ma is használatos, kétkötetes munkáját (1988). 1992 óta Ausztriában élek.

 


1967-ben végzettek

Körtvélyessy Gyula és Nagy Judit

1967-ben végeztem feleségemmel, Nagy Judittal együtt a vegyész szakon. Neves professzorok tanítottak minket, köztük Bruckner Győző, Müller Sándor és Gerecs Árpád, akik olyan kiforrott gondolkodásmódot adtak át, amelyet azóta is alkalmazunk. A Szerves Vegyipari Kutató Intézetben eljárásfejlesztéssel, méretnöveléssel foglalkoztam, míg a feleségem analitika (HPLC, GC) területén dolgozott. 1996-ben megkaptam a Magyar Kémikusok Egyesületének Than Károly-díját. 1999-től-2007-ig ennek az egyesületnek a választott főtikára voltam, ezután megkaptam az örökös tiszteletbeli főtitkár címet. 2000-tól kezdve átnyergeltem a kémiai biztonságra: képzéseket tartok, szakértek, cikkeket írok.

Honlap

Dr. Körtvélyessy Gyula - Magyar Kémikusok Egyesülete örökös tiszteletbeli főtitkára


Lovas Antal

1967-ben szereztem vegyész diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Ezután, 1967 és 1997 között az MTA Központi Fizikai Kutató Intézet (KFKI, ma HUN-REN Wigner) Szilárdtestfizikai Intézetében dolgoztam, ahol tudományos segédmunkatársként kezdtem, majd később munkatársi, tudományos főmunkatársi, végül csoportvezetői pozícióban folytattam a Technológia és Mágnesség Osztályon.

Kezdetben egykristály-növesztéssel foglalkoztam, majd réz alapú híg ötvözetek és a tiszta réz gyártástechnológiai fejlesztésén majd Cu-bázisú híg ötvözetek belső oxidációjának vizsgálatán dolgoztam a Csepeli Fémmű és a Fémfizikai Osztály közötti együttműködés keretében. A hetvenes évek végétől az olvadékok gyorshűtésével is foglalkoztam; Hargitai Csaba fizikussal elsőként valósítottuk meg Magyarországon a fémolvadékok gyorshűtését és a fémüvegek előállítását, melyért 1979-ben Jánossy-díjban részesültem. 1983 és 1989 között egy kutató-fejlesztő csoport vezetésével bíztak meg, ahol a gyorshűtött ötvözetek alkalmazásának előkészítése volt a cél. Magyarországon elsőként állítottunk elő lágymágneses fémüvegekből induktív elemek és szenzorok prototípusait.

1992-ben megvédtem a kandidátusi disszertációmat, amely a vas-bór alapú fémüvegek tulajdonságainak alakításáról szólt. Tudományos közéleti tevékenységeim közé tartozik, hogy 1980 és 1997 között alapkutatási célokra készítettem gyorshűtött ötvözeteket hazai és nemzetközi kutatásokhoz, és számos nemzetközi publikáció társszerzője lettem.

1995-ben három hónapot töltöttem a Stuttgarti Max Planck Intézetben, ahol a fémüvegek termikus stabilitását kutattam. 1993-tól részt vettem a felsőoktatásban, kezdetben óraadóként, majd docensként. A BME Közlekedésmérnöki Karán hét évig oktattam különféle tantárgyakat. Több diplomamunka és tudományos diákköri dolgozat témavezetője voltam, mely tevékenységemet a BME és a „Pro Progressio” alapítvány is elismerte. 2009-ben megvédtem "Klaszterjelenségek átmenetifém alapú, nem egyensúlyi ötvözetek tulajdonságaiban és átalakulásaiban" című akadémiai doktori értekezésemet, és ugyanebben az évben címzetes egyetemi tanári címet kaptam oktatási munkámért.


Mezey Pál

1967-ben diplomáztam, majd 1970-ben doktoráltam vegyészként az ELTE-n, ahol 1972-ben MSc fokozatot is kaptam matematikából. Kanadában 1977-2003 között a Saskatchewan Egyetemen (itt DSc matematikai kémia), 2003-2018 között a Memorial Egyetemen voltam professzor.  A Journal of Mathematical Chemistry (Springer-Nature) főszerkesztője vagyok már 34 éve. Eredmények: első “ab initio quality”, proteinekre alkalmas kvantumkémiai program (ADMA, 1995), a valódi, Density Domain alapú kémiai kötés felismerése (1990), holográfikus elektronsűrűség tétel  (1999, elektronfelhő minden pozitív térfogatú része tartalmazza a molekula teljes információját), kombinatórikus kvantumkémia (2001). Az ELTE Kémiai Intézete adott tudományos alapot és motivációt minderre.

Külhoni magyar tudósportrék


Náray-Szabó Gábor

1967-ben végeztem az ELTE vegyész szakán, majd a CHINOIN-ban és a BME Fizika Tanszékén dolgoztam. 1979-ben bíztak meg a vállalatnál a könyvtári számítógépes rendszerek felügyeletével. 1988-ban három hónapot töltöttem a későbbi Nobel-díjas Arieh Warshel laboratóriumában, ahol számításokkal tisztáztuk az elektrosztatikus enzimkatalízis mechanizmusát szerin proteázokban. 1992-ben lettem egyetemi tanár a Kémiai Intézetben, ahol megalapítottam a fehérjekrisztallográfiai laboratóriumot. Voltam az MTA főtitkárhelyettese, helyettes államtitkár, a Magyar Kémikusok Egyesületének és a Professzorok Batthyány Körének az elnöke. 2006-ban kineveztek az MTA Könyvtár főigazgatójának, innen mentem nyugdíjba. Nagy örömmel emlékszem vissza az egyetemen eltöltött éveimre, a kiváló professzorokra, az életre szóló barátságokra, a tudomány iránti lelkesedésemre: ezt kívánom minden vegyész hallgatónak.

Wikipédia oldal


Szepes László

1967-ben végeztem az ELTE vegyész szakán. Kezdetben az MTA Szervetlen Kémiai Kutatócsoportban dolgoztam, amely kihelyezett akadémiai kutatóegység volt az ELTE Általános és Szervetlen Kémiai Tanszékén. Tevékenységem preparatív szilíciumorganikus  kémia volt Gömöry Pál vezetése mellett. A hetvenes évek elején „házon belül” átkerültem a tanszékre egyetemi státuszba, ahol a szintetikus irányultság megtartása mellett csatlakoztam Borossay József tömegspektroszkópiás csoportjához. Itt a tömegspektroszkópia elméleti és gyakorlati kérdéseivel foglalkoztunk. Meghatározó momentum volt számomra, amikor 1972/73 során magyar állami ösztöndíjjal 12 hónapot töltöttem Bolognában az egyetem Kémia Intézetében és a C.N.R. Laboratóriumban. Itt ismerkedtem meg, az akkor frissen kifejlesztett UV fotoelektron-spektroszkópiával, amely hosszú évtizedek tudományos együttműködését alapozta meg Prof. G. Distefano és Prof. A. Modelli részvételével. Ezt követően arra törekedtem, hogy a tanszékünkön is megteremtsük ennek az igen hatékony, „gyakorlati kvantumkémia”-nak is nevezett spektroszkópiának a művelését. Ebben a törekvésemben tovább erősített az a Fulbrigt ösztöndíjjal eltöltött 6 hónap, amelynek során Prof. T. Baer csoportjában fotoelektron-fotoion koincidencia kutatásokat végeztem az Észak-Karolina-i Egyetemen (USA). Az MTA ATOMKI intézetében készült fotoelektron-spektrométer és a köréje szerveződő kutatócsoport megteremtette a hazai kutatások lehetőségét; ennek során számos értékes tudományos eredményt értünk el, elsősorban a szerves fémvegyületek elektronszerkezetének vizsgálata során. Ennek a kutatólabornak a jelentőségét elsősorban abban látom, hogy igényes szakmai indíttatást biztosított tehetséges, motivált és szorgalmas hallgatók és fiatal szakemberek számára. A kilencvenes évek első felében igen gyümölcsöző együttműködés alakult ki a Tübingen-i Egyetemmel (Németország), ennek során felületi keménybenonatok CVD leválasztásához javasoltunk és állítottunk elő fémorganikus prekurzorokat.

Az aktív egyetemi élettől egyetemi tanárként, 2013-ban vonultam vissza.


1965-ben végzettek

Fogarasi Géza

1965-ben szereztem vegyész diplomát az ELTE-n, vagyis elmúltam 80 éves. Ősbölény. Nekem már nincs itt helyem – volt az első reagálásom. Aztán (erőteljes noszogatásra) meggondoltam magam: élettapasztalatomnak talán mégis lehet értéke a legfiatalabbak számára is. Az ember összegez: mi is volt az életem? A személyes tényezők mellett életérzésedet alapvetően a hivatásod határozza meg. Szerencsém volt, mert 12-13 éves koromtól vegyésznek, kutatónak készültem. A TTK-ra jelentkeztem – aztán egész életemre ott „ragadtam”. A gyermekkori kísérletezgetések tükrében az már váratlan volt, hogy – kezdeti spektroszkópiai kutatások után – elméleti-számítógépes irányba fordultam. De éppen ez a kémia egyik szépsége: lehetsz művésze a preparatív munkának, virtuóz analitikus, de kemény matematikát igénylő kvantumkémikus is. A 60-as években ez teljesen új terület volt, melyen a Török Ferenc vezette kis csoport, s ebben zseniális kortársam, Pulay Péter világviszonylatban is úttörő szerepet játszott. A vegyészoktatásban elsők között, a 70-es évek legelejétől vezettük be kötelező főtárgyként az „Elméleti Kémia” -t. S az „elmélet” itt bizony kvantummechanikai alapokat jelentett, ami – teljesen érthetően – sokak számára a kémiától távoli, bizarr gondolat volt. (Tulajdonképp számomra is; ezért használtuk az elriasztó „kvantumkémia” helyett az „elméleti kémia” megnevezést.) Akkor még alig remélhettük, ami mára tény: a gyakorló kutatóvegyész számára is (majdnem) mindennapi eszköz lett a „computational chemistry”. Az 1980-as évek elején Török professzor fiatalon meghalt, Pulay pedig az USA-ba „disszidált”, így rám maradt az elméleti csoport szervezése. Először önálló laboratórium, majd Elméleti Kémiai Tanszék alakult, melynek tanszékvezetője lettem. Mindehhez persze tekintélyt kellett szerezzünk, amihez nemzetközi kapcsolatokra van szükség. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy már a rendszerváltás előtti időktől kezdve, összesen talán 7 évet töltöttem külföldi egyetemeken (NSZK, majd USA). A kutatás az egész emberiség közös erőfeszítése a világ megismerésére, nemzetközi tevékenység. A kutató számára nemcsak a szakmában nélkülözhetetlen, de kitekintést ad a világra, formálja szemléletedet is. És Magyarországon élve nem mellékes, hogy anyagilag is hozzásegít a tisztes életszínvonalhoz.

Pulayval évtizedekig folyamatos maradt az együttműködés. Sok közös publikációnk közül az egyik érdekes sikert hozott. Amikor a Journal of the American Chemical Society (JACS) a 125. születésnapját ünnepelte 2003-ban, összeállították a 125 év alatt legmagasabb idézettséget elért cikkek listáját. Erre a listára nekünk is felkerült egy cikkünk, melynek címe fő kutatási területemet is jelzi. A hazai kitüntetések közül az Akadémiai Díj, majd a 2017-es Széchenyi-díj emelkedik ki, utóbbit volt tanítvány-munkatársaimmal (Császár Attila és Szalay Péter professzorok) megosztva kaptuk. Nagyon szerettem oktatni is, szívet melengető volt 1987-ben a hallgatók javaslatára kapott "Kar kiváló oktatója" cím.

Honlap

Wikipédia oldal


Gráf László

Diplomámat 1965-ben szereztem az ELTE Természettudományi Karának vegyész szakán. Három évvel később védtem meg egyetemi doktori disszertációmat, majd a Gyógyszerkutató Intézet tudományos munkatársa lettem, ahol 1975-től a biokémiai osztály vezetője voltam. Kutatásaim során 1972-73-ban a San Franciscó-i Egyetemen ösztöndíjas kutatóként dolgoztam, majd 1980–81 és 1984–86 között vendégdocens voltam ugyanott. 1985-ben az ELTE biokémia tanszékére kaptam tanári kinevezést, és egy évre rá a tanszék vezetésével bíztak meg. Kutatásaim a peptidek és proteázok szerkezetére és működésére összpontosítanak, és kollégáimmal először sikerült meghatározni a β-endorfin, valamint a betalipotropin és ACTH hormonok aminosavszekvenciáját. Több mint száznegyven publikációm jelent meg, köztük könyvek és könyvfejezetek, amelyek révén igyekszem a biokémia legújabb eredményeit közérthetően bemutatni. Kalandoktól sem mentes életpályámról két könyvet írtam: "Kaland és tudomány" valamint "Tudomány, kaland, Amerika" címmel. Ezeket bátran ajánlom nemcsak a tudományos karrieren gondolkodó fiataloknak, hanem az úrihölgyek rajongóinak is.

Közreadta: Tarczay György

Megemlékezés az MTA honlapján

Wikipédia oldal

Portré


Hollósi Miklós

Diplomámat 1965-ben szereztem az ELTE Természettudományi Karán vegyész szakon, majd két évvel később megvédtem egyetemi doktori disszertációmat. Ezt követően az egyetem Szerves Kémiai Tanszékén kezdtem tanársegédként dolgozni, ahol 1991-ben egyetemi tanári, majd 1993-ban tanszékvezetői kinevezést kaptam. Kutatásaim fő területe a peptidkémia, a kiroptikai spektroszkópia és az Alzheimer-kór szerkezeti biológiája. Vendégkutatóként több évig dolgoztam a Brandeis Egyetemen, továbbá meghívott kutatóként és professzorként tevékenykedtem a Max-Planck Intézetben (Heidelberg), a Wistar Intézetben (Philadelphia), a Ruder Boskovic Intézetben (Zágráb), a Genti Egyetemen, a Gustave Roussy Intézetben (Párizs) és a Bielefeldi Egyetemen. Munkásságomat többek között a Természettudományos Díjjal (1990) és az Akadémiai Díjjal (1996) ismerték el. Több mint száznyolcvan tudományos publikációm jelent meg, köztük egyetemi tankönyvek is. 

Közreadta: Tarczay György

Megemlékezés az ELTE TTK honlapján

Wikipédia oldal


1962-ben végzettek

Orbán Miklós

1962-ben szereztem diplomát az ELTE TTK vegyész szakán, ahol a kémiai alaptárgyakat nemzetközi hírű, Kossuth díjas akadémikus professzorok (Lengyel Béla, Schulek Elemér, Bruckner Győző, Erdei-Grúz Tibor, Buzágh Aladár, Gerecs Árpád) előadásai és könyvei alapján tanulhattuk. Végzésem évében megkaptam a Felsőoktatási Tanulmányi Érdemérem miniszteri kitüntetést és tanársegédi kinevezést az ELTE Analitikai Kémiai Tanszékre, ahol jelenleg is dolgozom, 1992-2006 között tanszékvezetőként, jelenleg emeritus professzorként. Kutatómunkát 1962-1978 között a molekulakomplexek területén (eredménye a dr univ. cím, 1965) és az izotópcsere reakciók kinetikája témában (eredménye a kandidátusi cím, 1972) végeztem. Szakmai elismerést az „Oszcilláló kémiai reakciók” kutatásában 1978 óta elért eredményeim hozták meg. Munkám meghatározó állomása volt az amerikai Brandeis Egyetemen eltöltött kétéves (1980-82) tanulmányutam, amely hosszú távú kooperációs együttműködést eredményezett. 1984-ben az amerikai partnerrel, a National Science Foundation és a Magyar Tudományos Akadémia támogatását megszerezve, kezdetben 3 évre szóló, későbbi módosítással gyakorlatilag máig érvényes kutatási projektet indítottunk, amelynek keretében 3 magyar egyetem (ELTE, DE, PE) 12 oktatójának amerikai tanulmányútjára és amerikai professzorok, PhD hallgatók magyarországi látogatására került sor.  A szakmai eredményekkel párhuzamosan  az elismerések is megtaláltak, pl: közleményeink megjelenése magas színvonalú folyóiratokban (4 Nature, 20  JACS, 21 JPC cikk,...), DSc cím (1984), MTA tagság (1998), meghívások egyetemekre, konferenciákra előadások tartására (Japán, Mexikó, Olaszország, Németország, USA), Természettudományos Díj (1973), Széchenyi Díj (1990), Magyar Köztársaság Középkeresztje (2009), Ászár Község Díszpolgára (2017).

Wikipédia


Riedel Miklós

1962-ben ELTE-n szereztem kémia-fizika szakos tanári diplomát. A két erős, kísérletes szak biztos tudást adott a szakmai pályafutásomhoz. Egy évig vidéken tanítottam, utána az ELTE Fizikai Kémiai Tanszékére kerültem, ahol nyugdíjazásomig dolgoztam, sőt jelenleg is tevékenykedem doktori iskolai oktatóként és tudományos tanácsadóként. Tudományos munkásságom döntően a szervetlen tömegspektrometria, a fényforráskutatás és a reakciókinetika területéhez kötődött. Állandó kutatási együttműködésben voltam a Boris Kidric Intézettel (Belgrád), a Humboldt Egyetemmel (Berlin), az Österreichisches Forschungszentrum Seibersdorffal. 1979-ben kandidátusi fokozatot szereztem. Aktívan részt vettem a kémiatanár képzés szervezésében, fejlesztésében (módszertani kutatások, a NAT kidolgozása, nemzetközi konferenciák, kémiaversenyek szervezése, zsűrizése). Több, mint 50 szakdolgozat témavezetője voltam. Mintegy 150 szakmai és ismeretterjesztő cikk mellett számos tankönyvet és szakkönyvet írtam, meghatározó szerepem volt az IUPAC „zöld könyv” (fizikai kémiai definíciók és jelölések) magyar adaptációjában. Munkásságomat egyebek mellett Than Károly-díjjal (2015), Cornides-díjjal. (2018), Eötvös József-díjjal (2021) ismerték el. Jelenleg tudománytörténeti kutatásokat is folytatok (Görgey Artúr, Müller Ferenc vegyészi tevékenysége).


1957-ben végzettek

Gömöry Pál

1957-ben diplomáztam vegyészként az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Nyugdíjba vonulásomig az Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék adjunktusaként alkalmazott kémiai kutatásokat végeztem a szintetikus eljárások területén. Ezek a kutatások  a prepartív kémia széles spektrumára terjedtek ki a szilikonok kémiájától a huminsav előállításáig (HUMIN AQUA termékek). Vitorlázóként is jól sikerült kamatoztatni kémiai ismereteimet különböző műgyanták és speciális festékek alkalmazása területén. Jól felkészített hajóinkkal számos kimagasló eredményt értünk el, többek között 21. helyen végeztünk az 1968-as mexikóvárosi olimpián.

 

Közreadta: Szepes László

Megemlékezés a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján

Wikipédia oldal

Gömöry Pálra emlékezünk (Hunsail TV)


1955-ben végzettek

Borossay József

1955-ben szereztem okleveles vegyész diplomát az ELTE TTK-n. Pályfutásom során a Magnezit Tűzállóanyag-ipari Gyárban kutatóvegyészként, a Gamma Művek alkalmazásában vákuumtechnikai csoportvezetőként, míg a Távközlési Kutatóintézetben tudományos főmunkatársként dolgoztam. Ezt követően az ELTE Általános és Szervetlen Kémiai Tanszékére kerültem, ahol tömegspektroszkópiás laboratóriumot hoztam létre. Kezdetben munkatársaimmal különböző vegyületek energetikai adatainak (ionizációs, megjelenési, kötésdisszociációs energiák) meghatározását végeztük. A továbbiakban tudományos érdeklődésünk a tömegspektrometriás gázanalítika és az elválasztástechnika különböző területei felé fordult különös tekintettel az ipari hibagázok és környezeti minták analízisére.

A mulhouse-i, a mareseille-i és a liege-i egyetemek vendégkutatójaként a tömegspektroszkópia vákuumtechnikai és hiradástechnikai alkalmazásaival, valamint a tömegspektrumok elméletével foglalkoztam.

Közreadta: Szepes László

Névpont


1950-ben végzettek

Boksay Zoltán

1950-ben szereztem vegyészdiplomát az ELTE-n. Még végzésem előtt bekapcsolódtam az Általános Kémiai Intézet munkájába. 1950-ben Lengyel Béla lett az intézet új vezetője, aki engem maga mellé véve, üvegkutató csoportot alapított. Amikor a csoportnak már több tagja volt, vezetését rám bízta. Az első és egyben sürgős feladat az a pH-méréshez szükséges üvegelektród hazai gyártásának megalapozása volt, ami sikerrel végződött. A csoport a továbbiakban különösen három területen ért el jelentős eredményeket, amelyek a következőkben foglalhatók össze: az üvegelektród működési mechanizmusának felderítése és speciális tulajdonságú üvegelektródok kifejlesztése; az üveg elektromos vezetésének elméleti és kísérleti tanulmányozása; továbbá az üveg és vizes oldatok, valamint korrozív gázok kölcsönhatásának vizsgálata.

A hatvanas években kezdtem azzal az alkáliban elszegényedő réteggel foglalkozni (részben üvegelktródproblémák miatt), amely vizes oldatok hatására képződik az üvegek felületén. A bonyolult folyamatot leegyszerűsítve egy modellt állítottam fel, mely állandó hőmérsékleten változatlan diffúziós állandót és konstans oldódási sebességet tételez fel. A modellnek megfelelően levezettem egy formulát, mely kifejezi, az alkálikoncentrációnak a helytől és időtől való függését. (A modellnek R. H. Doremus által továbbfejlesztett változatát Boksay-Doremus theory néven tartja számon az irodalom).

Közreadta: Szepes László

Megemlékezés a Magyar Kémiai Folyóiratban


Medzihradszky Kálmán

Diplomámat az ELTE vegyész szakán szereztem 1950-ben. Ezután az ELTE TTK Szerves Kémia Tanszékének oktatója lettem Bruckner Győző mellett. Kutatási területem az aminosavak, peptidek és fehérjék kémiája, a természetes peptidek szerkezete és biológiai hatása közti összefüggések vizsgálata volt. Kezdetekben az anthrax-poliglutaminsav szerkezetvizsgálatával foglalkoztam, majd a megvallósítottam a humán adrenokortikotrop hormon teljes szintézisét, amiért 1970-ben Állami Díjjal tüntettek ki. 1971-ben egyetemi tanári kinevezést kaptam, majd voltam az ELTE rektorhelyettese és a TTK dékánja. Dékánságom alatt kezdődött az ELTE lágymányosi épületegyüttesének építése, a kémiai épületet 1989-ben adták át. Vezettem az MTA-ELTE Peptidkémiai Kutatócsoportját és alapító tagja voltam az Európai Peptid Társaságnak. Vezettem az MTA Központi Kémiai Kutatóintézet Molekulárfarmakológiai Osztályát, 2005-ben pedig megválasztottak az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnökévé. Csipkelődő humoromat jól ismerték az egyetem falain belül és kívül is.

Közreadta: Tarczay György

Megemlékezés az ELTE honlapjánMegemlékezés az Európai Peptid Társaság honlapján

Wikipédia oldal

Portré; Peptidkémikusok: Medzihradszky Kálmán


1949-ben végzettek

Csákvári Béla

A Pázmány Péter Tudományegyetemen (ma ELTE) szereztem okl. vegyész diplomát 1949-ben. Pályafutásom kezdetén Újverbászon, cukorgyári laboratóriumokban dolgoztam, ezt követően MTA-TMB ösztöndíjasként az ELTE-n Lengyel Béla aspiránsa voltam, majd az ELTE TTK Általános és Szervetlen Kémiai Intézetében kaptam állást, amelynek később tanszékvezető egyetemi tanára lettem. Tudományos pályám elején fehérjekémiai és analitikai kémiai kutatásokkal foglalkoztam, majd érdeklődésem a fizikai kémia, az elektrokémia, különösen a szilikátüvegek elektrokémiai tulajdonságainak vizsgálata felé fordult. Jelentős eredményeket értem el az alkáli érzéketlen üvegelektród magyarországi gyártásának bevezetésében. További kutatási területeim a szilícium-, bór- és gallium-halogenidek, valamint organo-halogenidek előállítása voltak.

1990-ben Zürichi és a Lausanne-i Egyetemen vendégprofesszorként oktattam. A 90-es évek elején tagja voltam az MTA-ELTE OTKA Műszerközpont Igazgatóságának, a Miniszterelnökség tudománypolitikai bizottságának, továbbá a Horvát Köztársaság Tudományos és Technológiai Minisztériumának tanácsadójaként is tevékenykedtem. Később elnöke voltam az „Esélyt a tanulásra” kuratóriumának. "A kémiai újabb eredményei" című tudományos könyvsorozat száz kötetét szerkesztettem.

Közreadta: Szepes László

Névpont


1946-ban végzettek

Hartmann Hildegard

A Budapesti Tudományegyetemen 1946-ban szereztem vegyész diplomát. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen – 1945-48-ig Budapesti Tudományegyetem – oktatómunkában 1945-től (IV. évesként, mint díjtalan gyakornok) 1988-ig (nyugdíjazásomig, mint egyetemi docens) vettem részt. Közel negyven évig I. éves vegyészhallgatókkal foglalkoztam. Számolási gyakorlatot tartottam és laboratóriumi gyakorlatot vezettem. Számos praktikum, példatár és oktatási segédanyag szerzője és szerkesztője voltam. A középiskolások tehetséggondozásában a Kémia OKTV döntőjének, valamint a Nemzetközi Kémiai Diákolimpiákra való felkészítés szervezőjeként és szakmai vezetőjeként vettem részt.

 

Közreadta: Szepes László

Megemlékezés a Középiskolai Kémiai Lapokban


Kőrös Endre

1946 nyarán szereztem vegyész oklevelet a Budapesti Tudományegyetem (ma ELTE) vegyész szakán és kaptam gyakornoki állást a Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéken, ahol nyugállományba vonulásomig (1998) oktattam és végeztem kutatómunkát, majd emeritus professzorként továbbra is a Tanszék aktiv tagja maradtam. A fő oktatási feladatom volt az Általános és Szervetlen Kémiai tárgy előadása gyógyszerész hallgatók számára, amelyet 106 szemeszteren át, összességében kb. 6000 elsőéves hallgatónak tartottam. Ez mellett több „speciálkollégiumot” (bioszervetlen kémia, koordinációs kémia, elválasztás technika, molekulakomplexek) indítottam felsőéves vegyészhallgatóknak. Az egyik legjelentősebb kutatási eredményemnek tartom több fémion  (pl. Ca2+, Mg2+) komplexometriás meghatározásának kidolgozását ( '50-es évek elejétől), a módszer bevezetését az egyetemi oktatásba és alkalmazását  ipari laboratóriumokban. Kutatási témáim közül a Belousov-Zhabotinsky oszcilláló kémiai reakció mechanizmusának megfejtésében (1972) való közreműködésem a legértékesebb.  A mechanizmus ma FKN mechanizmus (Field-Kőrös-Noyes) néven ismert. Az ezt tárgyaló  közlemény a nemlineáris kémiai jelenségek irodalmának ( nagy valószínűséggel) a legidézettebb cikke lett. Tudományos közéleti tevékenységem végigkísérte pályámat: voltam az ELTE Kémiai Tanszékcsoportjának (mai néven Intézetének) igazgatója (1984-1989),  Doktori Iskolák Akkreditációs Bizottsága elnöke (2001), a Magyar Kémikusok Egyesülete Komplexkémiai Szakosztály elnöke (1983-1988) és sok munkabizottság, szerkesztőbizottság  tagja. Több külföldi egyetemen dolgoztam vendégprofesszorként (Eugeni Egyetem, Oregon, USA, 1970; Fukuokai Egyetem, Japán, 1978;  Max Planck Intézet, Mülheim, Németország, 1982. Munkám elismerésének tartom a Magyar Tudományos Akadémia tagság (1990), az European Académy tagság (1996) és számos kitüntetés: Buzágh Aladár Díj (1982), Széchenyi Díj (1990), Winkler Emlékérem (1993), Schulek Emlékérem (1995), Ipolyi Arnold Díj (1995), Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (1997) elnyerését.

Közreadta: Orbán Miklós

Wikipédia oldal

Megemlékezés Kőrös Endréről


1945-ben végzettek

Nyilasi János

1945-ben diplomáztam vegyészként a Budapesti Tudományegyetemen (ma ELTE), ahol az Általános Kémiai Intézetben kezdtem meg tudományos pályafutásomat Gróh Gyula irányítása alatt. Doktori értekezésem a fehérjék kobalt-komplexeiről és a zselatin hidrolíziséről szólt, míg 1954-ben kandidátusi fokozatomat a fehérjék biuret reakciójának vizsgálatával szereztem meg. Kutatásaim során az aminosavak, peptidek és fehérjék fémkomplexeinek tanulmányozásával foglalkoztam, majd érdeklődésem az ozmium vegyületekre irányult. Mintegy 80 közleményt publikáltam e témakörben. Az oktatás területén is aktívan részt vettem: a középiskolai kémia tantervi reformjának egyik résztvevőjeként több tankönyvet írtam, szabadegyetemi előadásokat tartottam, és jelentős szerepet vállaltam a tanárképzésben.

Közreadta: Szepes László

Magyar életrajzi lexikon

Wikipédia oldal


1944-ben végzettek

Kugler Elvira

Egyetemi tanulmányaimat a Pázmány Péter Tudományegyetemen 1939-ben kezdtem meg, kémia, fizika és matematika szakokon, 1944-ben középiskolai tanári oklevelet szereztem, majd Buzágh Aladár vezetésével elkészítettem a doktori értekezésemet. 1948-ban kerültem az ELTE Fizikai Kémiai és Radiológiai Intézetébe. Erdey-Grúz Tibor munkatársaként az elektrolitoldatokban lejátszódó transzportfolyamatok vizsgálatával foglalkoztam. A kémiatanár-szakos hallgatók generációit tanítottam a fizikai kémiára, és neveltem a jó tanárt jellemző biztos tudásra és pontosságra. Közel harminc évig, 1948 és 1977 között, a Magyar Kémiai Folyóirat szerkesztője voltam, és szerkesztettem Erdey-Grúz Tibor több könyvét is. Lelkes utazó, turista, sőt hegymászó is voltam, munkatársaim, tanítványaim talán csodálták, hogy törékeny alkatom milyen erős személyiséget takar.

Közreadta: Riedel Miklós

Megemlékezés a Magyar Kémiai Folyóiratban